Vyhláška HMP - č. 44/1999 Zastupitelstvo hlavního města Prahy se usneslo dne 16.12.1999 vydat podle § 16 odst.1 zákona ČNR č.367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), a v souladu s ustanovením § 1 odst.1 a § 27 odst.2 zákona ČNR č.553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění zákona č.153/1995 Sb., tuto obecně závaznou vyhlášku:

Čl. 1
 
Vyhláška hlavního města Prahy č.5/1992 Sb. hl. m. Prahy, o zřízení Městské policie hlavního města Prahy, ve znění vyhlášky hlavního města Prahy č.20/1992 Sb. hl. m. Prahy a vyhlášky hlavního města Prahy č.11/1996 Sb. hl. m. Prahy, se mění a doplňuje takto:

Čl. 2 až 4 zní:
“Čl. II

Stejnokroj strážníků městské policie
1. Stejnokroj se stanovenými doplňky tvoří celek jednotného vystrojení strážníků a charakterizuje jejich příslušnost k městské policii. Součástí stejnokroje jsou jednotné prvky, stanovené zvláštním právním předpisem1)
2. Základní kombinace stejnokrojových součástí jsou stanoveny vzory v příloze této vyhlášky.


1) § 11 vyhlášky č.88/1996 Sb., kterou se provádí zákon o obecní policii.


Čl. III

Nošení stejnokrojů
1. Při výkonu svého zaměstnání nosí strážníci stejnokroj, pokud není touto vyhláškou stanoveno jinak. V případech hodných zvláštního zřetele může primátor hlavního města Prahy nebo pověřený člen Zastupitelstva hlavního města Prahy povolit v nošení služebního stejnokroje výjimku.
2. O typu stejnokroje (letní, zimní, slavnostní, pracovní a speciální obleky), nošeného v konkrétním ročním období a při konkrétním druhu pracovní činnosti městské policie, rozhoduje ředitel městské policie a jemu podřízení vedoucí zaměstnanci. V mimopracovní době mohou strážníci nosit stejnokroj jen po předchozím souhlasu těchto funkcionářů.
3. Stejnokroj není povoleno nosit při všech příležitostech souvisejících s činností v politických stranách či hnutích (schůze, volby, jednání zastupitelských sborů apod.). Řediteli městské policie, jemu přímo podřízeným vedoucím zaměstnancům městské policie je povoleno nošení občanského oděvu. Pro zajištění vnitřní kontrolní činnosti mohou uvedení funkcionáři povolit osobám provádějícím kontrolu nošení občanského oděvu po dobu trvání kontroly.
4. Strážníci vykonávající speciální činnost nosí ke stejnokroji, vyžaduje-li to povaha jejich činnosti, speciální ochranné prostředky a doplňky.
 
Čl. IV

Pravidla pro nošení stejnokrojů
1.Při cestování v prostředcích městské hromadné dopravy ve stejnokroji je povoleno sejmout pokrývku hlavy, v ostatních dopravních prostředcích se může odložit i plášť, bunda, blůza a vázanka nebo rozepnout blůza a límec košile upravit na rozhalenku.
2.Strážníci ve stejnokroji mohou nosit na veřejnosti pouze příruční zavazadla bez nálepek a nápadných ozdob. Použití deštníku není dovoleno.
3.Strážníkům ve stejnokroji je zakázáno nosit náušnice, přívěsky, náramky nebo další ozdoby, které by rušily vnější vzhled, anebo by znevažovaly stejnokroj. Velitel je oprávněn zakázat nošení některých drobných osobních věcí při výkonu služby z důvodů zajištění bezpečnosti strážníků.
4.Při rodinném smutku je možno nosit černou smuteční pásku o šíři 2 cm napříč levé klopy blůzy nebo pláště.
5.Je zakázáno používat stejnokroj v kombinaci s částí občanského oděvu.
6.Ve stejnokroji je povoleno nosit pouze služební zbraň, uloženou v pouzdře zavěšeném na stejnokrojovém opasku.”

Čl. 2
 
Vyhláška hlavního města Prahy č.11/1996 Sb.hl.m.Prahy, o stejnokroji Městské policie hlavního města Prahy a o jeho nošení, se zrušuje.

Čl. 3

Rada zastupitelstva hlavního města Prahy se zmocňuje, aby ve Sbírce obecně závazných vyhlášek hlavního města Prahy vyhlásila úplné znění vyhlášky hlavního města Prahy č.5/1992 Sb. hl. m. Prahy, o zřízení Městské policie hlavního města Prahy, jak vyplývá z pozdějších předpisů.


Čl. 4

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1.1.2000.


Ing. arch. Jan K a s l , v.r.
primátor hlavního města Prahy

Ing. Petr Š v e c , v.r.
námětek primátora hlavního města Prahy