Místní agenda 21 ve světě
Nezastupitelnou úlohu místních společenstev a místní Agendy 21 potvrdil také Světový summmit o udržitelném rozvoji (WSSD, Johannesburg, Jihoafrická republika, 26. 8. až 4. 9. 2002). Bylo potvrzeno, že podmínkou udržitelného fungování společnosti jako celku je udržitelné fungování místních společenstev. Jednou z největších paralelních akcí Summitu byl tzv. Summit místních správ (Local Government Session: Local Action Moves the World, 27. až 30. srpna 2002), který přijal mj. Johannesburskou výzvu (The Johannesburg Call) a deklaraci k Summitu (Local Government Declaration to the World Summit on Sustainable Development). Mottem akce se stalo heslo „od plánu do praxe, od Agendy k Akci“. Novou fází místní Agendy 21 je tedy spuštění tzv. Místní Akce 21 (Local Action 21), kterou lze chápat jako realizační rámec místní Agendy 21 pro desetiletí po summitu v Johannesburgu. Jedná se o strategii, jejíž cílem je rozvinout a urychlit implementaci místních Agend 21 a zároveň je to praktický, realistický akční plán, jak dosáhnout cílů udržitelnosti na místní úrovni. Nezbytnou podmínkou je přitom, jak se shodli delegáti, jednak celkové posílení místních správ a rozšíření jejich pravomocí, kompetencí i zdrojů a dále podpora lokálních programů ze strany národních vlád.
V roce 2004 byla nejvýznamnější událostí pro implementaci MA 21 výroční evropská konference udržitelných měst „Aalborg + 10“ v Dánsku. Setkání více než 900 delegátů převážně z evropských zemí potvrdilo důležitost a potenciál mezinárodních sítí, přenosu informací, zkušeností, dovedností a příkladů dobré praxe. Vize a doporučení, jak na místní úrovni uplatňovat udržitelný rozvoj v praxi, jsou shrnuté v základním dokumentu tohoto setkání nazvaném „The Aalborg Commitments“; 50 doporučení je rozdělených z hlediska cílů do 10 dílčích oblastí - vládnutí, management pro udržitelnost měst, přírodní zdroje, odpovědná spotřeba a volba životního stylu, plánování a projektování, lepší mobilita – menší provoz, místní akce pro zdraví, životaschopná místní udržitelná ekonomika, sociální rovnost a spravedlnost, od lokálního ke globálnímu.
V roce 2006 potvrdila důležitou roli měst a sídel při naplňování cílů udržitelného rozvoje Evropská komise předložením Tematické strategie pro městské životní prostředí, jejíž zpracování vychází ze 6. akčního programu pro životní prostředí.