TISKOVÁ ZPRÁVA: Secese v Chorvatsku
Pozvánka na výstavu do Obecního domu
- Výstavní sály Obecního domu, náměstí Republiky 5, Praha 1
- 26. dubna 2006 - 3. září 2006, otevřeno denně 10 - 18 hodin
Výstava Secese v Chorvatsku představuje chorvatské umění na přelomu 19. století, od roku 1897 do konce první světové války.
Hnutí secese, v Chorvatsku známé pod označením secesija, vstoupilo na chorvatskou uměleckou scénu ve stejné době jako v ostatních evropských zemích, kde se s ním setkáme pod různými označeními: Sezession (Rakousko), Jugendstil (Německo), Art Nouveau (Francie a Anglie) nebo Modern Style (Anglie).
Cílem všech těchto hnutí bylo rozejít se s tradičním akademickým uměním 19. století a vytvořit nové formy uměleckého vyjádření. Secese v Chorvatsku stála v počátcích rychlého uměleckého vývoje, který vynesl chorvatské umění 20. století na světovou úroveň.
Výstava sestává z několika tematických oddílů zasvěcených nejvýznamnějším hnutím a osobnostem v tehdejším chorvatském umění. Více než 1000 exponátů mapuje obory od architektury, malby a sochařství přes grafiku a typografii až po umělecké řemeslo, které zahrnuje nábytkářské realizace, práce z kovu, keramiky a skla i dobovou módu. Výstava představuje díla předních chorvatských umělců, k nimž patří malíři Vlaho Bukovac, Bela Čikoš-Sesija, Mirko Rački či Tomislav Krizman, sochaři Robert Frangeš-Mihanović a Ivan Meštrović, architekti Rudolf Lubynski, Aladar Baranyai, Ignjat Fischer, Dionis Sunko a další významné osobnosti. V expozici budou zastoupeny i předměty dovážené z významných evropských center nového uměleckého hnutí, které do značné míry ovlivnily životní styl doby secese v Chorvatsku. Návštěvníci tak mohou vidět nejen špičkové realizace nábytku od Josefa Hoffmanna a Henryho van de Velde nebo sklo z dílen Emila Gallého a Louise Comforta Tiffanyho, ale i práce vynikající chorvatské výtvarnice Antonije Krasnik, která vytvořila svá nejlepší díla v samém centru secesního hnutí - ve Vídni.
Výstavu doprovází česká verze katalogu, který obsahuje soubor textů předních chorvatských odborníků podávajících výklad o fenoménu secese v Chorvatsku v celé šíři záběru od výtvarného umění přes architekturu až po různorodé projevy užitého umění. Publikace je vybavena bohatým obrazovým doprovodem.
Není náhodou, že se výstava koná právě v Obecním domě, jehož secesní prostory vznikaly ve stejném historickém období a ve stejném soustátí jako většina vystavených exponátů. Kulturnímu bohatství Chorvatska, ohrožovanému v 90. letech válečným konfliktem, se touto výstavou dostává příležitosti prezentovat se v rámci evropského kulturního prostoru. Tisíce turistů míří každoročně na prosluněné pláže Jadranu. Návštěva této výstavy může být i pro ně inspirací k bližšímu poznávání nejen přírodních krás, ale i jedinečných kulturních hodnost, které mohou objevit na území Chorvatska.
- Pořadatel: Obecní dům v Praze a Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb
- Grafická úprava tiskovin: Studio Rašić, Zagreb, Chorvatsko
- Partner výstavy: Vítkovice Tours
- Mediální partneři: Art&Antiques, Český rozhlas Regina
- Otevírací doba:
26. dubna 2006 - 3. září 2006, denně od 10 do 18 hodin (doporučený vstup do 17 hodin)
Výstavní sály Obecního domu, náměstí Republiky 5, Praha 1 - Doprovodný program:
Komentovaná prohlídka výstavy vždy neděli od 14 hodin.
Aktuální informace o doprovodném programu obdržíte na www.obecnidum.cz
nebo v Kulturním a informačním středisku Obecního domu. - Vstupné:
Plné: 100,- Kč; rodinné: 150,- Kč (max. 2 dospělé osoby a 2 děti); snížené: 50,- Kč (návštěvníci nad 60 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P, mládež od 10 do 18 let, studenti SŠ a VŠ do 26 let, žáci ZŠ bez doprovodu); skupinové: 25,- Kč (skupiny žáků ZŠ a SŠ v doprovodu učitele); děti do 10 let v doprovodu rodičů, učitelé ZŠ, SŠ, VŠ jako doprovod, novináři: 1,- Kč - Informace a prodej vstupenek:
Kulturní a informační středisko Obecního domu, nám. Republiky 5, 111 21 Praha 1
tel.: 222 002 101, fax: 222 002 100, e-mail: info@obecni-dum.cz, www.obecnidum.cz - Informace k výstavě, tiskové materiály:
Informační oddělení: Lucie Marvanová, Jana Káninská, tel.: 222 002 105, fax: 222 002 134
e-mail: lmarvanova@obecnidum; jkaninska@obecni-dum.cz - Prostory Obecního domu jsou uzpůsobeny k bezbariérovému vstupu za eventuální asistence pracovníků, kteří jsou v budově k dispozici.