Unikátní Mozartův klavír je Praze
I když Národní muzeum čeká stavební rekonstrukce, provoz v budově se nezastavil a muzeum dál pořádá zajímavé programy. Jedním z nich je cyklus Z pokladů Národního muzea. Je určitě co ukazovat, vždyť Národní muzeum má ve svých mnoha historických a unikátních sbírkách skutečné poklady.
Přáním ředitele muzea dr. Lukeše je, aby bylo možné daleko víc unikátů předvést co nejširší veřejnosti. Prezentovat unikátní klavír, na kterém Pražanům v 18. století hrál sám velký mistr Wolfgang Amadeus Mozart, je nevídaným „kouskem“.
Jde skutečně o velmi vzácný kus. Jde totiž o klavír strunný – kladívkový, který má „perlivý a rozvolněný zvuk“. Odborný odhad říká, že klavír vznikl roku 1785 v rukách Franze Xavera Christopha. A je to právě ten nástoj, na kterém Mozart poprvé zahrál i „svým Pražanům“. Koncert se konal 1787 v Ústavu šlechtičen na Novém Městě pražském. Od té doby nejen Vídeň, Salcburk, ale i Praha pěstuje mozartovskou tradici a je na ni velmi hrdá. Národní muzeum a jeho České muzeum hudby by si přálo toto ještě více podpořit.
Nástroj byl zrestaurován v roce 2006 vídeňským expertem Albrechtem Czerninem za odborného dohledu Alfonse Hubera, dalšího vídeňského specialisty, a za pomoci vídeňských specialistů z Da Ponte Institutu . Znamenalo to velký objev a posun ve studiu světové historie strunných klávesových nástrojů. A také krásný dárek k výročí W. A. Mozarta. Původní snahou bylo uvést nástroj do stavu „vystavitelnosti“ a zachovat přitom co největší historickou autenticitu. Má totiž uchovánu neporušenou statickou strukturu i rezonanční desku. Czernin chtěl vědět, jestli si může dovolit ještě víc. Uvést nástroj i do stavu „hratelnosti“! A stal se zázrak. Ladit je však možné jen opatrně, o tercii níž, a hrát živě jen desetiminutové ukázky.
Národní muzeum – České muzeum hudby si těchto objevů váží. Aby nezůstalo jen u jubilea a Mozarta, vydalo CD ROM, na kterém jsou zpřístupněny multimediálně i další české hudební poklady.