Lidé v Újezdu nad Lesy diskutovali o Pražském okruhu a I/12

lide_v_ujezdu_nad_lesy_diskutovali_o
26. června 2017
26. června 2017

V pořadí již třetí setkání s veřejností k aktuálnímu vývoji dostavby Pražského okruhu v úseku tzv. 511 a přeložky silnice I/12 se ve čtvrtek uskutečnilo v divadelním sále základní školy v Praze 21 - Újezd nad Lesy. Tyto pro Prahu stěžejní dopravní stavby se nyní nacházejí v procesu posuzování vlivu na životní prostředí, tzv. EIA. Veřejné projednání EIA je očekáváno již v průběhu letošního září.

  • 3 minuty čtení

V Újezdu nad Lesy obyvatele nejvíce zajímá právě přeložka silnice I/12. Ta má zásadním způsobem dopravně ulehčit Pražanům nejenom v této městské části Prahy, ale i v Běchovicích a Úvalech. Pomůže i Kolodějím, Klánovicím a Květnici. Odhadované náklady ŘSD na tuto 12,6 km dlouhou komunikaci v úseku Běchovice - Úvaly budou celkem 8,8 miliard korun včetně výkupu pozemků.

Součástí dopravní stavby bude přirozeně i řada protihlukových i dalších ochranných opatření. V úseku Květnice to bude 577 metrů dlouhá protihluková zeď vysoká místy až 5,2 metru a v oblasti Běchovic bude 349 metrová ochranná stěna měřit čtyři metry. Další stěny, které ochrání obyvatele i přírodu, jsou projektovány i na mostech přes Říčanský potok a Rokytku (délka 359 metrů, výška čtyři metry). Řadu dalších nadstandardních kompenzačních opatření, jakými jsou nejen rozsáhlé zelené pásy a další zeleň, ale i cyklostezky a další investice do místní infrastruktury, hodlá ze svého rozpočtu financovat přímo pražský magistrát. “Újezd nad Lesy je mým domovem již Současné devatenáctým rokem a od té doby se o přeložce I/12 i úseku 511 neustále hovoří. Vstřícné kroky nad rámec zákonných povinností kvituji s povděkem a za městskou část za tento přístup hlavnímu městu děkuji,” uvedla starostka Prahy 21 Karla Jacob-Čechová,  jejíž městská část zaslala své připomínky k EIA již 12. června.

Hlavní město Praha by v této souvislosti podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka chtělo nad rámec požadavků EIA nově zalesnit či zazelenit v ideálním případě plochu o rozloze až 252 hektarů. “Z hlediska životního prostředí se jedná o významnou investici - v součtu bude nová zeleň rozlohou přibližně stejně rozsáhlá, jako například Kunratický les,” vysvětlil náměstek Dolínek rozsah plánovaných zlepšení.

Pražský okruh patří k nejvýznamnějším dopravním stavbám v ČR. Po svém dokončení vzájemně propojí celkem devět komunikací dálničního typu směřujících z Prahy a spojujících hlavní město s okolními regiony a státy. Jejich dokončení je naprosto klíčové pro zklidnění dopravy a snížení ekologické zátěže v městských částech (například Praha Spořilov či Praha 11) ve východním segmentu Prahy i v přilehlých obcích.

Aktuální stav příprav stavby

Ministerstvo životního prostředí v současnosti zpracovává posouzení úseku z hlediska dopadu na životní prostředí (EIA). Šestiměsíční lhůta pro posouzení běží od konce dubna. Získání kladného stanoviska je prvním z řady kroků nutných před zahájením výstavby.

Pokud jej nový úsek získá, bude muset ještě získat územní a stavební rozhodnutí.

Stavba prochází procesem posuzování vlivu na životní prostředí již podruhé. Původně se předpokládalo využití zrychleného řízení, jejichž EIA měla být řešena zrychleně.

Úsek 511 měří podobně jako I/12 - přes 12 kilometrů a jsou na něm plánovány čtyři mimoúrovňové křižovatky. Součástí stavby, která propojí dálnice D1 a D11, jsou i dva tunely.