„Nejde z roku na rok dát do školství třikrát víc“
13. 4. 2023, Tisk, MF Dnes - Praha, Deník, MAFRA, a.s., Zdeněk Kovářík
S radním pro finance Zdeňkem Kováříkem o hazardu i o cenách jízdného
Novým správcem městské kasy se stal ostřílený pražský politik, který ve vedení hlavního města poprvé stanul skoro před 30 lety. Zdeněk Kovářík (ODS) už v letech 1994 až 2002 působil jako radní pro územní rozvoj, bytovou politiku a investice do infrastruktury. Nyní se na magistrát vrátil jakožto radní pro finance.
V jaké finanční kondici je momentálně hlavní město?
Nejsme na tom ani dobře, ani špatně. Město finančně funguje bez nějakých radikálních vln. To je ta pozitivní stránka. Horší už je fakt, že jsme za poslední dobu dokázali naslibovat tolik věcí, že na ně stoprocentně nemáme. Čekají nás tedy teď těžká vyjednávání o prioritách.
Starostové se nedávno obrátili na stát s prosbou o peníze na výstavbu nových škol, které v Praze chybějí. Skutečně město tyto prostředky nemá?
Kdyby se Praha starala jako obec jen o „své“ děti, tak je schopná školství financovat. Jelikož se ale stará o mnohem větší oblast (jde o část Středočeského kraje – pozn. red.),
tak by měla mít část zdrojů, které této oblasti náležejí, ale nemá. Zcela oprávněně budeme žádat stát o to, aby Praze poskytl prostředky pro oblast školství, které budou řešit růst počtu obyvatel. Naše město sice je bohaté, ale kdyby si mělo v tomto a podobných případech poradit samo, tak přestane být hnacím motorem české ekonomiky. Jasněji je to vidět na malých obcích. Když několikatisícová obec potřebuje školu, na první pohled je vidět, že je to mimo její finanční možnosti.
Na školství jde z investiční části rozpočtu ale letos jen 890 milionů korun, tedy méně než pět procent...
To má několik důvodů. Jednak město zatím nemá jasný přehled o tom, kde jsou školy nejvíce potřeba. Mimo jiné proto, že je to předmětem obrovského lobbingu. Zadruhé tu musí být nějaká kontinuita. Nemůžu přijít a říct, že všechno, co dělali ti přede mnou, bylo špatně. I když můžu mít trochu jiné priority, nemohu si myslet, že zcela zvrátím dosavadní vývoj města. Z roku na rok proto nemůžu ztrojnásobit investice do školství.
Jsou i jiné oblasti, na nichž by se měl finančně podílet stát?
Samozřejmě doprava, především nová linka metra a silniční okruhy. Tam naštěstí jednání po dlouhé době nabrala konstruktivnější režim. Zároveň Praha jako jádro republiky musí mít „něco navíc“. K tomu by měla každá generace něčím přispět, ale my zatím jen udržujeme, co jsme zdědili. Nejsme jen hlavním městem, ale také výkladní skříní státu. A ten se na tomto rozvoji musí podílet. Příkladem takové spolupráce by mohla být například Vltavská filharmonie. A podobně je to s význačnými sportovními stavbami. Už velmi dávno žádná nová nevznikla. Kromě toho město samo nezvládne třeba ani budování a obnovu vodohospodářských soustav.
Adam Zábranský (Piráti) loni ještě jako radní pro bydlení řekl, že si město bude muset půjčit na výstavbu nových bytů. Je to něco, na co by si město mělo půjčovat?
Nemyslím si, že by si město mělo na bytovou výstavbu půjčovat. Město by toho mělo postavit jen tolik, na kolik najde peníze, nemá totiž šanci následně splatit půjčku z nájmů, které v těch bytech vybere. Navíc se nám čtvrtina bytů vrací po posledních nájemnících vybydlená a u těch, které se pronajímají ze sociálních důvodů, je to dokonce polovina. To jsou další výdaje na obnovu bytového fondu.
Městské části přijdou od příštího roku o miliony korun z daní z hazardu kvůli zákazu technických her, třeba herních automatů. Jaký máte na vyhlášku názor?
Hazard se nám přesunul z kamenných budov na internet. Čím více se něco snažíme regulovat, tím více se toho bude dít. Osobně jsem toho názoru, že zavření heren typu „jednoruký bandita“ je spíše kulturněsociální záležitost. Hazard nezmizí.
Bude magistrát tento výpadek radnicím nahrazovat ze svého rozpočtu, jak to deklarovalo minulé vedení města?
Město samozřejmě nic nedoplatí, to je pouhé těšínské jablíčko (marná naděje – pozn. red.). Ty peníze zkrátka vypadnou a nikdo je nenahradí. Městské části si ale stejně vyjednají nějaké navýšení prostředků a je úplně jedno, jak se to pojmenuje.
Obrovské peníze každý rok putují do dopravního podniku. Mělo by se podle vás zvednout jízdné?
Městská hromadná doprava je především socioekologický nástroj, což dokládá její velmi nízká cena. Jako člověk, který má na starosti pražské finance, musím říct, že se zachováním cen nesouhlasím. Každý člověk navíc plýtvá tím, co má za levno.