Praha otevírá nový areál záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích

V pražských Jinonicích byla dokončena stavba moderního zázemí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a provoz se postupně rozbíhá. Areál bude sloužit pro komplexní péči o zraněná divoká zvířata nebo opuštěná mláďata s cílem umožnit jejich návrat zpět do pražské přírody. V záchranné stanici se ale budou nově konat i vzdělávací akce pro školy a širokou veřejnost. Hlavní město areál vybudovalo za 407 milionů korun včetně DPH, provoz má na starost městská organizace Lesy hl. m. Prahy.
- 3 minuty čtení
„Nový areál záchranné stanice je místem, kde propojíme nejvyšší standardy péče o zvířata s moderním přístupem k životnímu prostředí. A také, kde se v mnohem větší míře budeme věnovat šíření osvěty o tom, jak komplexní a vzájemně propojený je svět zvířat, lidí a přírody. Nové moderní vybavení a zázemí je vybudované tak, aby usnadňovalo nejen léčbu zvířat, ale i rehabilitaci, která je klíčovým krokem k jejich úspěšnému navracení zpět do volné přírody. Záchranná stanice ale bude nejen útočištěm pro zraněné divoké živočichy, ale zároveň prostorem, který nabídne Pražanům nové příležitosti k poznání přírody zblízka,“ uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil a dodává: „Věřím, že se stane oblíbeným místem pro školy i jednotlivce, kteří chtějí lépe porozumět tomu, jak můžeme společně chránit naše zvířecí přátele. Tento projekt je zkrátka důkazem, že Praha dokáže být inovativní, ohleduplná k přírodě a schopná vybudovat multifunkční edukační centrum, které může být inspirací i pro další evropské země. Je to něco, na co můžeme být právem hrdí.“
„Velké díky patří celému týmu záchranné stanice v čele s paní vedoucí Veronikou Kraslovou z organizace Lesy hl. m. Prahy a panem ředitelem Lesů Ondřejem Paličkou za jejich neuvěřitelné nasazení. Po dobu výstavby dokázali fungovat v dočasných prostorách v Ďáblicích, což rozhodně nebyl nejjednodušší úkol. Jen pro představu velké stěhování do Jinonic se kromě zaměstnanců týká také zhruba pěti stovek zvířecích pacientů. Přeji všem zúčastněným pevné nervy a ideálně i bezproblémové zabydlení v novém sídle,” říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
V nově vybudovaném areálu v Praze 5 vznikly potřebné typy léčebných voliér, veterinární ošetřovna, operační sál, JIP, přípravna krmiv, izolace, zázemí zaměstnanců, léčebné výběhy i kafilerní sklad. Moderní sídlo záchranné stanice v Jinonicích tak odpovídá všem evropským standardům a umožňuje ještě lepší péči o volně žijící živočichy než doposud.
Stanice loni ještě v provizorních podmínkách přijala rekordní počet 6 790 živočichů, v nových prostorách by v případě potřeby dokázali pracovníci ošetřit až 10 000 zvířat nejrůznějších druhů. Mezi nejčastěji ošetřovaná zvířata v současnosti patří menší a drobní živočichové jako jsou labutě, vydry, sovy či veverky, ale mezi pacienty se řadí třeba i jeleni, daňci, srnci, mufloni nebo bobři. Po ošetření a uzdravení jsou zvířata vracena zpátky do volné přírody.
Záchranná stanice bude také sloužit pro širokou veřejnost, a to zejména formou edukativních programů pro školy, organizování seminářů a přednášek, exkurzí, praxí a školení, kroužků pro děti, příměstských táborů nebo dnů otevřených dveří. Pro tyto účely vznikla v hlavní budově přednášková místnost a také zelená střecha, která slouží jako venkovní edukativní prostor. Odtud je také možné sledovat provoz stanice tak, aby zvířata nebyla rušena.
Zhotovitelem prací, které byly zahájeny v únoru 2023, byla společnost VW Wachal a. s. a náklady dosáhly výše 407 milionů korun včetně DPH. Investorem stavby je hlavní město, Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je součástí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy.
V období stavby nového areálu poskytovala záchranná stanice více než dva roky péči živočichům v areálu Zahradnictví Ďáblice.