Třešťské betlémy v Jindřišské věži
Tradiční výstava ručně vyřezávaných betlémů provoněná čerstvým mechem a jehličím je ukázkou zručnosti třešťských betlémářů. Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště mohou návštěvníci obdivovat ve druhém a třetím patře Jindřišské věže.
- 1 minuta čtení
Betlémářství v Třešti vzniklo počátkem 19. století, kdy se objevují betlémy papírové, které byly po roce 1860 postupně nahrazeny betlémy dřevěnými.
Základními komponenty třešťských betlémů jsou středově umístěné zbořeniště (místo narození), město a volná krajina se stromy. Fantazie jednotlivých betlémářů vytváří z pařezů a mechu iluzi holých skal, strží, jeskyň a zelených pastvin, na kterých se pasou stáda ovcí, koz a krav. Krajina, v níž jsou roztroušena horská stavení a usedlosti, se zvedá k horizontu, kde nepozorovaně přechází v malovanou krajinu zvanou „lončoft“ (pozadí). Některé betlémy mají více než 500 figurek a mnohé z nich dosahují délky až 7 metrů.
Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. To, že tradice betlémářství v Třešti nezanikne, ale naopak se bude nadále rozvíjet, je zásluhou řady lidových řezbářů, kteří zde aktivně tvoří i dnes.
Podrobnosti k otevírací době a vstupnému na stránkách Jindřišské věže.