V zakázkách magistrátu jsou bombičky, ale úmysl neprokážete, říká primátor Svoboda

iHNed.cz | 30.8.2011 | rubrika: zpravy.ihned.cz | strana: 0 | autor: Marek Pokorný

Auditoři prošli chystané zakázky odboru informatiky pražského magistrátu, následně primátor Svoboda devět ze čtrnácti pozastavil. "Myslel jsem si, že to bude tak polovina. Bylo jich víc," uvedl v rozhovoru pro server IHNED.cz.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zahájil tažení proti problémovým zakázkám. Poté, co nechal prověřit dřívější sporné tendry, poslal nyní auditory i na zakázky, které se chystají.

První kontrola zasáhla odbor informatiky magistrátu, kde Svoboda pozastavil 9 ze 14 chystaných zakázek.

Proč jste zadal audity?

To je věc, která probíhá na všech odděleních. Na všech jsme nechali udělat audit na věci, které byly sporné. Jednak aby noví ředitelé měli před sebou čistý stůl, ale také abychom věděli, co se dělo a jak se tomu třeba bránit.

Vy ale mluvíte o těch starých zakázkách, ale teď jste dal prověřit i nové ještě před jejich zadáním...

To budeme dělat u všech. Začali jsme u IT. U všech nových zakázek, než je pustíme do výběrového řízení, tak jejich zadání necháme projít ještě jednou kontrolou.

Proč jste začali u IT? Je to proto, že tam dříve bylo nejvíc problémových zakázek jako třeba Opencard?

Je to prostě proto, že tu techniku, programy, není schopen nikdo z radních posoudit. Já také potřebuji vědět, když je to tato investice, co to znamená dál. Stane se běžně, že se zavede nějaká technika, a za měsíc se řekne: Když je tady tato technika, tak k tomu musí být ještě tento program a tohle a tohle... Sám na to narážíte. Z těch auditů také vyplynulo, že magistrát, tedy IT odbor, vlastně ani nemá koncepci, co vůbec potřebuje. Něco nakoupí, uzavře smlouvy a současně tvrdí, že neví, zda některé systémy bude v budoucnu potřebovat.

Je to normální?

Vidíte - a tomu všemu se snažíme zabránit. To je jediná cesta, jak v tomhle dosáhnout úspor, prověřovat.

Když auditoři upozorňují, že to vypadá, že město nemá koncepci, už jste zadal, či zadáte, její přípravu?

Samozřejmě, že na základě toho, co teď probíhá, o tom určitě budeme hovořit. Bude to i součást jednání při přípravě rozpočtu na příští rok. I tam se musí otázka koncepce objevit, protože koncepce je jedna věc, ale také na ni musí být prostředky.

Jak vy hodnotíte první výsledky auditů? Ze 14 zakázek jich 9 neprošlo a nařídil jste je předělat...

Ano, ale to je běžné všude. Vezměte si například čistírnu odpadních vod v Bubenči, tam jsem také nechal předělat výběrové řízení. V okamžiku, kdy to začnete analyzovat, tak třeba objevíte něco, co zužuje prostor pro firmy, je tam nějaká bombička.

Nakolik si myslíte, že tam ty bombičky mohou být úmyslně?

Nechci říkat, co je úmyslně. Když na něco upozorním, tak třeba slyším: Ježišmarjá, to nám uteklo. Pro mě je v tuto chvíli podstatné, abych měl nástroj, kterým to odhalit, techniku, kterou tomu zabránit. A já věřím, že v tom systému se to začne projevovat jinak, pozitivně, protože jenom příležitost dělá zloděje.

Vy nemáte doloženo, nejste přesvědčen, že některé sporné body byly do výběrových řízení zadány úmyslně a nejsou jen takzvaným neumětelstvím?

To vám žádný audit neřekne. Jen výjimečně, kdyby to bylo do nebe volající a naprosto jasné. Ale samozřejmě, když někdo bude dělat chyby často, tak tu práci nebude moci dělat.

Jak si vysvětlujete, že devět ze čtrnácti zakázek neprošlo a připomínky jsou tak závažné, že odbor informatiky musí zadávací podmínky buď předělat, nebo důkladně vyargumentovat, proč to tak musí být zadáno?

Já čekal tak 50 procent.

Je to horší...

Slovo horší není úplně správné. Já bych přál každému, každé firmě, aby to zkusila u sebe, a možná zjistí to samé. Já s tím mám bohaté zkušenosti - byl jsem děkan a nakupovali jsme techniku pro fakultu, pro vědu výzkum. Neříkám, že tomu rozumím. Ale vím, že je vždycky prostor pro úsporu.

Vezměme případ nákupu licencí na již dříve pořízené programy od Oracle. Vaši úředníci spočítali cenu na 160 milionů, vámi najatý znalec na 97 milionů... Jak si to vysvětlujete? Už jste se na to ptal šéfa odboru informatiky?

Ne, ještě jsem s ním nehovořil. Ale je to úplně stejné, jako když si kupujete automobil. Můžete si koupit jak superb za milion, tak audi, které umí to samé a je za dva miliony. A stejné je to s počítačovou technikou. Já potřebuji, aby to tu službu udělalo, ale nepotřebuji, aby to vonělo levandulí.

Ale tady je to něco trochu jiného. Pan Vimr znalci řekl, že to spočítali podle ceníků - a on podle těch ceníků došel k úplně jiné sumě. Tedy srovnávaly se stejné věci, dva superby.

Takhle do detailů to ještě nevím. Já jenom říkám, proč jsem ten audit udělal.

Proč se tehdy před lety nevysoutěžilo vše, i s licencemi do budoucna?

Jak mám vědět, proč se to neudělalo, když jsem tu nebyl? To bych ale tak nevyčítal. Naše vědomosti narůstají. Já když začal s IT technikou na fakultě, tak jsme byli taky naivní jako malé dítě.

Jakým způsobem vybíráte odborníky, kteří vám audity dělají, či budou dělat?

Pomohl mi je vytipovat pan Zámečník z mé protikorupční rady. Hledali jsme lidi, kteří nejsou nikde zavázáni žádným smluvním vztahem, jsou to třeba programátoři na volné noze.

A budete nějak vyvozovat důsledky, třeba i personální, nebo počkáte, jak to vyargumentuje odbor informatiky?

Počkám na argumentaci toho odboru. Teoreticky se může stát, že oni něco zdůvodní, i to se může stát, to nevylučuji. Znovu připomínám, že to je problematika, který rozumí jen odborník.

Uvažujete o nějakých personálních změnách, získat IT odborníky?

To je stejné, jako byste chtěl mít na magistrátu zaměstnané všechny nejlepší právníky. To nejde. Speciálně soukromý sektor ty nejlepší odborníky skoro vždy přeplatí. U problematiky IT je potřebné otevřít prostor pro tu externí spolupráci, protože je nutné neustále informace inovovat.

 

30. srpna 2011
30. srpna 2011