Velikonoce v metropoli

Praha ožívá tradičními trhy a Pražanům i návštěvníkům nabízí sváteční gastronomické i kulturní zážitky. Přinášíme tipy, kde se v hlavním městě konají velikonoční akce.

  • 2 minuty čtení
Velikonoční trh
Ilustrační foto - stánek na velikonočním trhu Autor: archiv

Velikonoční trhy:

  • Velikonoce na Mariánském

Do 27. dubna, Mariánské náměstí, Praha 1

Prodejní stánky nabízejí originální výrobky sociálních podniků, neziskových organizací a dalších prodejců. Připraven je doprovodný víkendový program, fotografická výstava Tradice v obrazech představuje lidové kroje, uskuteční se Primátorská velikonoční sbírka. Podrobnosti zde.

  • Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí

Do 27. dubna, Praha 1

Tradiční trhy v centru Prahy, na nichž návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Výzdobě letos dominují truhlíky s živými květinami, novinkou je velikonoční brána umístěná ve směru od Železné ulice, která symbolicky otevře pohled na Staroměstské náměstí. Na Staroměstském náměstí najdou návštěvníci 71 prodejních stánků (+ další 3 charitativní), na Václavském pak 32, na obou místech je i pódium pro kulturní program. Více informací zde.

  • Velikonoční trhy na náměstí Míru

Do 21. dubna, náměstí Míru, Praha 2

Tady nakoupíte sváteční velikonoční vazby a dekorace, pomlázky, malovaná vajíčka, dřevěné kraslice a velikonoční dekorace i pečivo jako mazance, jidáše, beránky, a další zboží. K chutnání jsou pak různé speciality staročeské a slovenské kuchyně, vyhlášené lokše, zdobené perníčky, palačinky a pivo z produkce lokálních minipivovarů. Další informace zde.

  • Václavské Velikonoce

Do 27. dubna, náměstí Republiky, Praha 1

Vzhledem k rekonstrukci na Václavském náměstí jsou letos stánky na náměstí Republiky. Nabízejí tradiční velikonoční sortiment a také předměty a dárky z chráněných dílen, nechybí ani občerstvení. Podrobněji zde a zde.

Velikonoční programy a akce:

  • Velikonoce v paláci

12. dubna, od 10.00 hodin, Muzeum Prahy, Clam-Gallasův palác

Workshop si nejvíc užijí děti od 7 do 12 let, na své si přijdou i dospělí. Tématem jsou

svaté obrázky. Zlacené, krajkové, sklapovací. Přijďte si jeden takový vyrobit i vy, mezitím se dozvíte o jejich kouzluVíce zde.

  • Velikonoce na zámku

12. dubna, 10:00—16:00 hodin, Muzeum Prahy, Zámecký areál Ctěnice

Pomlázky, kraslice, jarní dekorace a všechno, co k Velikonocům patří, si můžete nejen prohlédnout, ale i vlastnoručně vyrobit. Velikonoční hra v zámeckém parku pro děti, které rády objevují a hledají. Podrobnosti zde.

  • Lidová pašijová hra

12. dubna, 14.30 hodin, Zámecký park Zbraslav

České lidové pašije jsou jedním z mnoha kořenů českého divadla. Ježíšův pašijový příběh je příběhem o smrti a životě, o porážce a vítězství. Představení Pašije Velkopáteční zahrají zbraslavští farníci a ochotníci spolu s profesionály. Další informace zde.

  • Chystáme se na Velikonoce

13. dubna, 10:00—18:00 hodin, Národopisné muzeum Národního muzea

Proč se vynáší Morana, co znamená koledování a honit Jidáše. Povídání o Velikonocích a jim předcházejícímu půstu. Výtvarná dílna: pletení pomlázek, výroba zajíčka z vajíček a další. Více zde.

  • Vajíčkobraní na Karlově mostě, výstava Příběh Velikonoc

13. dubna, Karlův most

Připomínka největší české vaječné legendy spojené se stavbou Karlova mostu. Průvod s vejci natvrdo přes Karlův most začne u Malostranské mostecké věže v poledne. Následovat bude otevření výstavy Příběh Velikonoc v Muzeu Karlova mostu. Podrobnosti zde.

7. dubna 2025
7. dubna 2025