Výstava návrhů na obnovu Strahova na Staroměstské radnici končí tuto neděli

Tento víkend mají zájemci poslední příležitost shlédnout výstavu výsledků architektonických návrhů na obnovu a využití prostoru Strahova a stávajícího sportovního Masarykova stadionu. Vstup na výstavu je volný. Otevřeno je v sobotu i neděli od 9 do 18 hodin.

  • 1 minuta čtení

 

Tento víkend mají zájemci poslední příležitost shlédnout výstavu výsledků architektonických návrhů na obnovu a využití prostoru Strahova a stávajícího sportovního Masarykova stadionu. Vstup na výstavu je volný. Otevřeno je v sobotu i neděli od 9 do 18 hodin.

 

Třiadvacet soutěžních architektonických návrhů je vystaveno i se závěrečným hodnocením odborné poroty na Staroměstské radnici v Sále architektů ve 4. patře od 19. září do 19. října 2008. Projekty vidělo během měsíce téměř 4500 návštěvníků.

Architekti hledali řešení dvou zadání. V lednu vyhlásil Útvar rozvoje hlavního města Prahy soutěž na návrh využití a obnovu strahovského prostoru, jednoho z největších pražských „brownfields“. Hlavním účelem bylo najít vhodné východisko ze situace, kdy prvorepublikové sokolské dědictví a zároveň upomínka socialistické spartakiádní minulosti - Masarykův stadion, je památkově chráněn, ale není už funkčně ani ekonomicky životaschopný a postupně se mění v ruinu. Zadavatel soutěže v souladu s požadavky představitelů hlavního města určil dvě verze řešení. Jednu obecnou – na obnovu prostoru a studentských kolejí, případně druhou, rekreačně – sportovní variantu pro širokou veřejnost. Druhá varianta měla přinést návrhy v souvislosti s možným pořádáním letních olympijských her Praze. Porota však nakonec žádný z návrhů nevybrala jako vítězný.

Soutěže se zúčastnila řada českých architektů a projektových kanceláří, včetně autorů ze Slovenska a z Berlína. Celkem se sešlo 23 návrhů, z nichž 15 se zabývalo všeobecnou transformací Strahova a osm se soustředilo na olympijské téma.

Porota nakonec žádný návrh neocenila, nicméně doporučila vedení města, aby se intenzivně zabývalo dalším osudem chátrajícího stadionu, stanovením významu a účelu lokality Strahova v širším kontextu metropole a možností jeho využití pro rekreaci, sport nebo studentské koleje a zázemí pro vysokoškoláky. Navrhla městu další spolupráci s týmy oceněných projektů a zpracování komplexního rozvojového plánu lokality Strahov a teprve poté případně uvolňovat území developerským projektům.

O výstavu mají nejčastěji zájem školy, odborníci i studenti z řad architektů, obyvatelé Strahova a přilehlého okolí, a příležitostně i návštěvníci ze zahraničí. Svoje dojmy z výstavy mohou vyjádřit v knize návštěvníků. Útvar rozvoje hlavního města Prahy, který výstavu pořádá, se jimi bude zabývat.

 

 

V Praze 17.10. 2008

 

 

17. října 2008
17. října 2008