Zápis ze 3. zasedání komise Rady HMP pro transparentní veřejnou správu, ze dne 3.10. 2007
Přítomni dle prezenční listiny:
RADA HL. M. PRAHY: Markéta Reedová - předsedkyně komise, Ing. Marie Kousalíková –
náměstkyně primátora hl. m. Prahy
ZHMP: JUDr. František Hoffman, RNDr. Jana Ryšlinková, CSc., Mgr. Petra Kolínská
MHMP: Ing. Martin Trnka, Ing. Miroslav Sklenář, JUDr. Lenka Danielisová, JUDr. Richard Mařík – tajemník komise
OSTATNÍ ČLENOVÉ: Ing. Mgr. Oldřich Kužílek, Mgr. Hynek Kalvoda, Mgr. Tomáš Kramár, DiS
HOSTÉ: Ing. Jiří Toman (ředitel OMI MHMP), Mgr. Lucie Bednářová (LEG MHMP-odd.veřejných zakázek)
Nepřítomni – omluveni: viz. prezenční listina
Program:
- Úvod
- Schválení programu
- Kontrola zápisu z minulého zasedání
- Návrh novelizace Pravidel pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy, včetně informace o zjištěních z prověrky veřejných zakázek zadávaných hl. m. Prahou zastoupeným OMI MHMP
- Informace o postupu realizace konkrétních protikorupčních aktivit hl. m. Prahy
- Různé
- Závěr
K jednotlivým bodům programu:
ad 1) Úvod
Jednání komise zahájila a řídila předsedkyně komise Markéta Reedová.
ad 2) Schválení programu
Program 3. zasedání komise R HMP pro transparentní veřejnou správu byl schválen.
ad 3) Kontrola zápisu z minulého zasedání
Zápis ze 2. zasedání komise R HMP pro transparentní veřejnou správu ponechán beze změn.
ad 4) Návrh novelizace Pravidel pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy, včetně informace o zjištěních z prověrky veřejných zakázek zadávaných hl. m. Prahou zastoupeným OMI MHMP
V úvodním slově předsedkyně komise Markéta Reedová informovala členy komise o připravovaném projektu „Zakázky pod lupou“. Dále členy komise informovala o provedené prověrce zadávacích řízení na stavební práce realizovaných odborem městského investora Magistrátu hl. m. Prahy (OMI MHMP), kterou zajišťovala společnost Deloitte. Návrh změny Pravidel pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy (dále jen Pravidel) reflektuje i doporučení společnosti Deloitte.
Předsedkyně komise v této souvislosti hovořila především o problematice dodatečných prací a o možnosti jejich schvalování Radou hl. m. Prahy (v případech pokud by cena těchto dodatečných prací překročila stanovenou hranici). Vyjádřila se i k doporučením firmy Deloitte zapracovaným v jejich zprávě. Předsedkyně komise zastává stanovisko, že bude zapotřebí ujednotit způsob doručování písemností uchazečů o veřejné zakázky, s cílem omezit prostor pro možné korupční jednání. V tomto případě by měly být písemnosti doručovány zásadně cestou podatelny a nemělo by být již nadále možné, aby písemnosti od dodavatelů přebírali jednotliví zaměstnanci odborů MHMP.
Následně proběhla obsáhlá diskuse k danému tématu, v jejímž úvodu ředitelka JUDr. Lenka Danielisová a Mgr. Lucie Bednářová z legislativního a právního odboru MHMP (LEG MHMP) seznámily přítomné členy komise podrobně s vybranými ustanoveními návrhu změny Pravidel. V této novelizaci byly zohledněny zkušenosti za uplynulé období a taktéž připomínky jednotlivých odborů MHMP.
RNDr. Jana Ryšlinková CSc., představila návrh možných změn a úprav v oblasti zadávání veřejných zakázek, které si kladou za cíl zamezit navyšování ceny zakázky. Hlavní body tohoto návrhu se opírají o veřejné oznámení hlavních veřejných zakázek (včetně osoby odpovědné nad jejich dohledem), veřejné slyšení (veřejnost, média, opozice by byli sezváváni k veřejným zasedáním, a to především u největších zakázek a případů, kdy dojde k výraznému překročení vysoutěžené ceny), zveřejňování zadávacích podmínek a výsledků na webových stránkách, o veřejná oznámení o realizaci projektu, neustále aktualizovanou databázi přidělených veřejných zakázek a důsledná opatření k vyloučení střetu zájmů (vyloučení všech rodinných příslušníků a blízkých osob obecních představitelů, kteří jakkoliv zasahují do rozhodování o veřejných zakázkách). Tyto návrhy zpracovala po konzultaci s právnickými subjekty, domácími i zahraničními obchodními komorami a s dalšími odborníky na předmětnou problematiku. Zvláštní pozornost byla věnována institutu veřejného slyšení a jeho možné implementace do Pravidel.
Ing. Mgr. Oldřich Kužílek zdůraznil, že je potřeba předcházet problému víceprací tím, že bude dodavatelům umožněno lépe se seznámit s projektovým záměrem. Dodavatel tak bude moci získat reálnější představu o celé zakázce, vypracovat si podrobnější analýzu a stanovit podstatně přesnější cenu. Poté by již dodavatel neměl požadovat finanční plnění za vícepráce (výjimky: geologické podmínky, nepředvídatelné a neovlivnitelné okolnosti, apod.). Považuje veřejné slyšení za vhodný nástroj ke snižování víceprací, kdy transparentní informování veřejnosti proč bylo k vícepracem přistoupeno by jednak přispělo k jejich postupnému snižování, a jednak by omezilo prostor pro spekulace o možném korupčním jednání. Podle jeho názoru by větší odpovědnost měli nést dodavatelé. Dále uvedl, že souhlasí se změnou Pravidel, avšak bylo by vhodné razantnější omezení pro možnost víceprací než je zakotveno v návrhu změny Pravidel.
Podle názoru Mgr. Tomáše Kramára, DiS. spočívá problém víceprací ve špatné přípravě zadání veřejné zakázky ze strany zadavatele. Bylo by vhodné netolerovat žádné vícepráce a stanovit přehledný systém ukládání pokut.
Mgr. Petra Kolínská považuje přizvávání veřejnosti za dobrý krok, avšak v případě veřejných slyšení si není zcela jista, zda by neodborná veřejnost mohla reálně posuzovat konkrétní případy. Za vhodnější považuje předložení konrétních případů voleným zástupcům hl. m. Prahy napříč politickým spektrem. Souhlasila se stanovenou kvótou pro vícepráce s tím, že by si měl dodavatel hradit případné překročení stanovené horní hranice limitu pro vícepráce z vlastních zdrojů. Ke zvážení je i hledání možností, jak důslednou přípravou akcí a následně smluvně vícepráce zcela vyloučit. Současně upozornila na elektronickou evidenci smluv vedenou MHMP - CES, která je podle jejího názoru nedostačující. Doporučila zveřejňovat zda byly u veřejných zakázek provedeny vícepráce, a zda a v jaké výši byly uloženy pokuty ze strany zadavatele. Podpořila přípravu jedné databáze, kde by občané i případní uchazeči mohli získat komplexní informace o veřejných zakázkách.
JUDr. Lenka Danielisová nepovažuje veřejná slyšení za nutná, neboť občané mají možnost svobodně volit své zástupce do Zastupitelstva hl. m. Prahy, kteří mají následně možnost obhajovat zájmy občanů. Například v případě nesrovnalostí týkajících se jakékoliv veřejné zakázky mají tito volení zástupci právo svolat zasedání týkající se tohoto bodu a požadovat potřebná vysvětlení.
Podle názoru Ing. Marie Kousalíkové by bylo vhodné omezit vícepráce lepším smluvním ošetřením, propracováním postupů pro přesnější předběžné rozpočty akcí a vhodným nastavením pravidel počátečních fází přípravy veřejných zakázek, než použitím schvalovacího procesu cestou Rady hl. m. Prahy. Zdůraznila nezbytnost snižování podílu víceprácí.
Předsedkyně komise Markéta Reedová deklarovala svůj záměr prosazovat zveřejňování co největšího množství informací k veřejným zakázkám, rovněž však připomněla, že v současné době stále nejsou některé agendy související s uvedenou problematikou plně elektronizované. Při této příležitosti přítomným členům komise podala informaci o přípravě tzv. „Elektronického tržiště“. Otázka, zda by bylo možné na webových stránkách uvádět taktéž evidenci uložených pokut, bude dále řešena.
Přizvaný host Ing. Jiří Toman – ředitel OMI MHMP reagoval na připomínky a náměty členů komise, přičemž členům komise připomněl základní faktory, které mají vliv na vznik víceprací. Podle jeho názoru souvisí s problematikou kolaudačního řízení, změnou právních předpisů v průběhu plnění veřejné zakázky, zjišťováním skutečného stavu inženýrských sítí, jejich překládáním a v neposlední řadě taktéž s chybami v projektové dokumentaci (těchto chyb si je vědom a vyvíjí značnou snahu o jejich eliminaci).
Členové komise se shodli v otázce víceprací, kdy je třeba vyvinout všestranné úsilí, formální i faktické, ke snižování jejich rozsahu. Zdůrazňovali především nutnost zkvalitnění přípravné fáze stavebních zakázek.
Mgr. Petra Kolínská v souvislosti s problematikou zveřejňování informací položila otázku proč Magistrát hl. m. Prahy souhlasil s podmínkou auditorské firmy Deloitte nezveřejňovat zprávu o provedené prověrce veřejných zadávacích řízení na stavební práce realizovaných OMI MHMP.
Na tuto otázku odpověděl ředitel MHMP Ing. Martin Trnka, který členům komise přečetl stanovisko firmy Deloitte, ze kterého vyplývá, nesouhlas uvedené firmy s jiným zveřejněním zprávy o výsledcích předmětné prověrky, než vyžadují právní předpisy. K této podmínce se zadavatel auditu smluvně zavázal. Ing. Martin Trnka současně členům komise vysvětlil, že se toto omezení nevztahuje na orgány hl. m. Prahy. Kopie zprávy byla předána jednotlivým členům komise.
V následné debatě do které se zapojili téměř všichni přítomní členové komise bylo diskutováno o problematice zveřejňování výsledků provedeného auditu, zkušenostech s auditorskými společnostmi a možnostech zadavatele stanovit podmínky týkající se nakládání se zprávou o výsledcích provedeného auditu.
JUDr. František Hoffman jako předseda kontrolního výboru Zastupitelstva hl. m. Prahy připomněl, že kterýkoliv člen kontrolního výboru má možnost přístupu k dokladům konkrétních veřejných zakázek.
Předsedkyně komise Markéta Reedová shrnula, že některé náměty členů komise přispěly k možnému zpřesnění a doplnění předloženého návrhu. S dalšími náměty členů komise majícími širší konsekvence a vyžadujícími jejich další upřesnění a projednání bude nadále pracováno a budou případně zohledněny při přípravě dalších podkladů z této oblasti, jenž budou v budoucnu připravovány pro jednání orgánů hl. m. Prahy.
ad 5) Informace o postupu realizace konkrétních protikorupčních aktivit hl. m. Prahy
Předsedkyně komise Markéta Reedová informovala členy komise o již realizovaném projektu „Protikorupční portál hl. m. Prahy“, jeho koncepci, možnostech občanů učinit podání, a to i anonymní, jak elektronickou formou, tak formou korespondenčních lístků. Přítomným členům komise byl tento projekt taktéž představen v písemné podobě, kterou obdrželi během zasedání komise. Vyhodnocení tohoto projektu bude realizováno postupně, s přibývajícím množstvím oznámení občanů.
Oficiální prezentace projektu a jeho představení proběhlo na tiskové koferenci dne 26.9.2007.
Na základě pověření předsedkyně komise se dalšího řízení jednání komise ujal ředitel MHMP – Ing. Martin Trnka.
ad 6) Různé
Členové komise diskutovali o problematice zakázek tzv. „šitých na míru“ s důrazem na právní aspekty souvisejícími se zněním zadání takovýchto zakázek. Hovořeno bylo o otázkách spojených s rozpočtem hl. m. Prahy, o formách jeho zveřejňování a dostatečnosti rozpisu položek jednotlivých kapitol. Zmíněna byla taktéž problematika parkovacích stání (parkovacích karet), ke které JUDr. Lenka Danielisová přislíbila zpracovat právní rozbor. Součástí bodu různé byl i pravidelný přehled podání na možné korupční jednání evidovaných odborem stížností, mimořádných kontrol a metodiky kontrolních činností MHMP. Písemnou podobu tohoto přehledu obdrželi přítomní členové komise společně s ostatním písemným materiálem během zasedání komise.
V rámci tohoto bodu vznesl člen komise Mgr. Tomáš Kramár, DiS. Závažné výhrady k celkové organizaci práce komise, která se dle jeho názoru neschází podle předem domluveného harmonogramu což značně devalvuje účinnost její práce. Komise tak nebude mít dostatek prostoru projednat veškerá předem avizovaná témata s tím, že podstatné je, aby členové komise dostávali podklady v dostatečném časovém předstihu a mohli pak relevantně uplatňovat své náměty a doporučení ke konkrétním projednávaným tématům.
ad 7) Závěr - termín příštího zasedání komise bude stanoven předsedkyní komise v dostatečném časovém předstihu. Předběžný termín stanoven na 14. listopad 2007.
Markéta Reedová
předsedkyně komise Rady hl. m. Prahy
pro transparentní veřejnou správu
Zapsal:
JUDr. Richard Mařík
tajemník komise