TISKOVÁ ZPRÁVA: Hudební divadlo v Karlíně vstalo z mrtvých a žije!
Zahájení činnosti hudebního divadla po kompletní rekonstrukci
Premiérou muzikálu Producenti zahajuje Hudební divadlo v Karlíně svou činnost po čtyřleté přestávce a kompletní rekonstrukci vynucené povodní v srpnu 2002. Rekonstrukce s celkovými náklady 630 milionů korun vrací do života největší historický divadelní sál v České republice, jehož bohaté dějiny sahají zpět až do roku 1881. Během nich vystřídalo divadlo osm různých názvů a zažilo Chaplina i Šaljapina, Rudolfa Frimla, Jana Wericha, Vlastu Buriana, E. F. Buriana, Oldřicha Nového a dokonce i Stana Laurela. Zlatý klíč od divadla dnes večer slavnostně předá řediteli divadla Egonu Kulhánkovi pražský primátor Pavel Bém.
„Dnes znovu otvíráme malý zázrak,“ říká pražský primátor Pavel Bém. „Ani světoznámý kouzelník Houdini, který kdysi v tomto divadle vystupoval, by neuměl vyčarovat to, co se povedlo našim projektantům a stavařům. 14. srpna 2002 v jedenáct hodin se divadlem valila největší povodňová vlna v historii Prahy. Nikdo v tu chvíli nevěřil, že Karlín se svým divadlem, kde voda sahala do výšky prvních pater, někdy vstane z mrtvých. Dnes otevíráme po velkorysé a náročné rekonstrukci jedno z nejmodernějších divadel nejen v České republice. Představujeme jednu z největších kulturních investic v naší zemi za posledních mnoho let - investici ve výši 630 milionů korun. V této částce se skrývá velký objem lidského umu a tisíce hodin práce: v rámci rekonstrukce bylo mj. položeno přes tři tisíce metrů čtverečních koberců, instalováno téměř patnáct set svítidel a restaurátorské práce, které zachránily to nejcennější, co po povodni z divadla zbylo, dosáhly přibližně 27 milionů korun.“
Premiéry muzikálu Producenti se zúčastní také náměstek primátora pro oblast financí Petr Hulinský, radní pro kulturu Bohumil Černý a další představitelé města.
Historie objektu Hudebního divadla v Karlíně začíná v roce 1881, kdy byla zbudována stavitelem Otto Ehlenem z podnětu pražského podnikatele Eduarda Tichého. V následných dobách je provázena množstvím dostaveb tak, jak se vyvíjelo jeho žánrové využití. Nejcennější přestavba je z let 1896-98 od Bedřicha Ohmanna, která jasně definovala dvě základní části objektu a to vstupní objekt s průčelím do Křižíkovy ulice s bohatou novobarokní fasádou, která je historicky nejcennější částí objektu, a vlastní jevištní a hledištní část, která je mimořádná svými proporcemi. Jedná se o největší historický divadelní sál v ČR. V letech 1881 – 1917 nejdříve se jmenovalo a bylo tu „Varieté“. Od 1917 tu působil Karel Hašler a střídaly se různé operetní soubory, mezi roky 1936 – 1939 opět Varieté, od roku 1939 druhá scéna Národního divadla (Prozatímní divadlo). Od 1945 zde působí operetní soubor pod různými názvy, Opereta v Karlíně (1945-1948), Divadlo Umění lidu (1948-1954), Státní divadlo v Karlíně (1054-1961), Hudební divadlo v Karlíně (1961-dosud). Jedno zůstalo: divadlo se vždy věnovalo operetě a muzikálu.
Postup rekonstrukce, přejímacího řízení a kolaudace:
V rámci rekonstrukce došlo k demolici části zástavby mezi historickou budovou a Negrelliho viaduktem na východní straně a demolici novodobé přístavby ze 60. let na západní straně historické budovy. Takto vzniklé prostory byly nahrazeny novou výstavbou architektonicky navazující na historickou budovu. Zhotovitel musel v průběhu výstavby odvézt 3092 m³ vybagrované zeminy, provést železobetonové konstrukce nově vestavěných částí, zrestaurovat veškeré historické prvky, jak trvale zabudované tak i mobiliář. Instalovaná divadelní technologie, scénické osvětlení a ozvučení je na špičkové úrovni. V rámci rekonstrukce bylo mj. položeno 3100 m² koberců, instalováno 1449 ks svítidel a provedeny restaurátorské práce v hodnotě cca 27 mil. Kč. Technické prohlídky byly zahájeny 28. 8. 2006 a prováděly je současně 3 komise – stavební, elektro a strojní. Současně byly prováděny zkoušky jednotlivých provozních souborů a komplexní zkoušky technologie vč. jevištní. Místní kolaudační šetření bylo zahájeno v druhé polovině září, kolaudační rozhodnutí bylo vydáno dne 2.10. 2006 a právní moci nabylo 4.10. 2006.
V Praze 12. 10. 2006
___________________________________________________________________________
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem