Účast na veletrhu ILTM v Cannes
Účastník cesty: PhDr.Jana Hudcová, specialista pro cestovní ruch MHMP-OKP
Cílová země – město: Cannes, Francie
Termín konání cesty: 3. - 7. prosince 2007
Komunikace: angličtina (bez tlumočníka)
Úhrada: MHMP
Zpracovala v Praze 21. 12. 2007, Jana Hudcová
ILTM Cannes je veletrhem luxusní turistiky s nepříliš dlouhou tradicí. Nicméně za 6 let svého trvání si veletrh vytvořil významnou pozici na trhu, a to ze dvou důvodů. Jednak se zde velice přísně – pod hrozbou vysokých finančních pokut – kontroluje participace na vzájemných schůzkách, jednak je soustředěn opravdu na nabídku těch nejkvalitnějších produktů, takže pořadatelé si vybírají i mezi vystavovateli a nebylo snadné, aby se hl.m.Praha vůbec na veletrh dostalo, byť na stánku Czechtourism. Na veletrhu je nabízeno nejen exkluzivní ubytování, ale i programy typu lety do vesmíru, výstupy na světové vrcholky, pronájmy soukromých ostrovů apod.Čas veletrhu je rozdělen na 20 minutové schůzky, jejichž program je uzavírán týden před začátkem akce, a tedy každý účastník si může přesně připravit materiály k jednání. Nákupčí, kteří přicházejí z „ulice“ zde neexistují, protože jen registrace a tedy vstup do prostoru veletrhu stojí 500 EUR. Jednání jsou naprosto komerční a velice konkrétní a zároveň na velmi vysoké úrovni. Je zde zaručeno, že nákupčí patří do první kategorie – to znamená- reálně zodpovědní pracovníci globálních firem, incentive houses , filmových týmů a studií, bank, luxusních cestovních kanceláří či přímo agenti VIP a filmových hvězd. Všichni nákupčí jsou zváni veletrhem, který jim platí celý luxusní pobyt v pěti hvězdičkových hotelích včetně letenek v business třídě, dopravu vrtulníkem z Nice do Cannes a všechny společenské akce.
V této souvislosti je nutno se zmínit i o české delegaci nákupčích, která byla složena ze zástupců cestovních kanceláří a firem pracujících výhradně s českými VIP klienty.
Hlavní město Praha se zúčastnilo na veletrhu poprvé v rámci stánku Czechtourism. Pro akci bylo nutno vytvořit speciální materiály – to znamená v podstatě komerční nabídku pražských kongresových a konferenčních prostor, do níž byl zahrnut Vyšehrad, Obecní dům, Kongresové centrum, zámek Troja, pro akce menšího rozsahu byly nabízeny prostory Malostranských a Staroměstské věže, rozhledna, Prašná brána. Materiál byl doplněn brožurami PIS, sales manuálem a mapou Prahy. Na stánku byly průběžně promítány dvd – sestřih pražských motivu a Karlův most.
Z předem obdrženého seznamu schůzek bylo zřejmé, že jednak Prahou vybraní nákupčí kladně reagovali a schůzky potvrdili a že se objevila celá řada dalších zájemců o schůzku, takže ve výsledku bylo za tři dny veletrhu nasmlouváno na 30 schůzek, které byly realizovány.
Velmi zajímavou součástí veletrhu je i konference, která jednáním předchází a jejímiž přednášejícími jsou přední specialisté v oblasti exkluzivního cestování a životního stylu.
Jednání:
Schůzky, na stánku probíhaly dle stanoveného harmonogramu a lze je rozdělit do 4 skupin.
A/ Nákupčí, kteří přišli jednat o svých konkrétních záměrech v Praze, to znamená, že požadovali návštěvu Prahy včetně domluvení návštěvy pražských hotelů a incomingových cestovních kancelář. Tyto požadavky budou v průběhu roku 2008 OKP MHMP realizovány.
B/ Nákupčí, zejména z Jižní Afriky a Brazílie, kteří jsou obeznámeni se Střední Evropou a již své akce realizovali například ve Vídni či Budapešti. O Praze neměli žádné informace, takže zde se jeví velký prostor pro další marketingové aktivity a to nejen pro hl.m.Prahu, ale i Czechtourism.
C/ Nákupčí, kteří již konkrétně mají své klienty v Praze, zde byly vznášeny především požadavky na servis – vybavení skupin a mapami apod.Jedná se zejména o skupiny z Řecka a Kypru, jen jediná agentura přiváží do Prahy 30.000 lidí ročně. Jedná se o zajímavý segment turistického trhu, kterému by programově měla být věnována větší pozornost, protože Řekové přijíždějí obvykle mimo sezónu – například na Vánoce.
D/ Poslední skupina zájemců se přišla informovat o specifických možnostech pro své klienty, kteří vyžadují zvláštní přístup a mají speciální požadavky – jedná se především o Saudskou Arábii, Indii, Jižní Koreu. V případě Saudské Arábie je zřejmé, že největší překážkou je neexistence přímého leteckého spojení, což souvisí s kulturně společenskou specifikou klientely.
Závěr:
Pro hl. m. Prahu byl veletrh Cannes obrovským přínosem. Poprvé byla možnost zmapovat konkrétní zájem VIP klientely a vyvodit z toho závěry, co je nutno v Praze realizovat, což je především zajímavý produkt. Produkt by měly zajistit soukromé subjekty, nicméně na dalším marketingu v tomto segmentu trhu se musí město výrazně podílet. Pro příští ročníky je nutno vytvořit exkluzivní nabídku pražských městských prostor – nejlépe na CD s popisy a ceníky a rozšířit možnost konkrétních jednání. Účast na veletrhu je finančně velmi náročná, a proto zde mnoho soukromých subjektů nevystavuje. Ve spolupráci města a soukromého sektoru, by zde měl být vytvořen prostor pro konkrétní nabídky a je zřejmé, že vybudování pražské marketingové organizace je nezbytností.
Konkrétní jednání o návštěvách Prahy pro nákupčí s konkrétními plány budou realizována OKP MHMP ve spolupráci se soukromým sektorem v roce 2008 a dá se předpokládat příjezd až 200 VIP osob.
Je zřejmé, že je nutno zvážit marketingové strategie na trzích, kde se Praha ještě neprezentoval, pro rok 2009 zvážit účast na veletrhu v Dubaji či na ILTM Asia, který se bude konat pravděpodobně v Šanghaji.
Zajímavým tématem úvodní konference byly poznatky o vkusu, zvycích a potřebách luxusní klientely, z nichž vyplynulo, že ke každému jednotlivému případu je nutno přistupovat individuálně a že v podstatě neexistuje zaškatulkování ani podle věkových skupin ani podle statutu „staré bohatství versus nové bohatství“. Existuje spíše módnost destinace.
I tady bychom měli uvažovat o tom, jak Prahu zařadit na seznam této klientely.