Monitorování zdravotního stavu obyvatel ve vztahu k ŽP - pitná voda

informace z RŽP 2004

(informace z ročenky Praha ŽP 2004)

Obr. - Expozice obyvatel Prahy vybraným kontaminantům z pitné vody, 2003

expozice obyvatel prahy vybraným kontaminantům z pitné vody, 2003

 

V rámci Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva je i v Praze sledována kvalita pitné vody v distribuční síti veřejného vodovodu. V roce 2003 bylo zaznamenáno překročení všech limitních hodnot (doporučená hodnota, mezní hodnota, nejvyšší mezní hodnota a mezní hodnota referenčního rizika) definovaných vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR pouze v 6 nálezech z 3665 stanovení, tj. 0,16 % případů. Jednalo se o 5 nálezů nedodržení mezní hodnoty obsahu železa a jeden nález překročení mezní hodnoty pro ukazatel sírany. Limity mikrobiologických a biologických ukazatelů jakosti pitné vody v průběhu roku 2003 nepřesáhly limitní hodnotu ani v jednom případě.

U vybraných kontaminantů, které mají stanoveny expoziční limit (většinou ADI – přípustný denní přívod, pro mangan limit U.S. EPA referenční dávka RfD), bylo provedeno také hodnocení zátěže obyvatelstva z příjmů pitné vody. Při hodnocení se vycházelo z předpokladu, že každý občan vypije denně 1 l pitné vody ze sítě veřejného zásobování. Tento údaj vyplývá z Dotazníku zdravotního stavu Monitoringu. Výsledky čerpání přijatelného přívodu pro vybrané kontaminanty jsou uvedeny na obrázku. Je patrné, že i v roce 2003 jednoznačně dominovala expozice dusičnanům, která dosahuje 13,1 % expozičního limitu pro střední zátěž pražského obyvatele. Expozice ostatním škodlivinám je na velmi nízké úrovni. Hodnoty z let 1994 až 2003 vykazují velmi podobné výsledky bez výrazných změn, případné rozdíly je nutné připsat na vrub běžnému kolísání koncentrací.

Z rozboru epidemiologické situace vyplývá, že v žádném případě nebyl jednoznačně prokázán případ onemocnění, ve kterém pití vody z veřejných vodovodů bylo označeno jako příčina vzniku infekce. Z hodnocení zátěže chemickými látkami také vyplývá, že k přímému poškození zdraví obyvatelstva konzumací pitné vody z veřejného zásobování nemohlo dojít.

Kvalita pitné vody v pražské vodovodní síti zůstává v podstatě na stejné úrovni jako v minulých letech a při srovnání s ostatními městy, zařazenými do Systému monitorování, vykazuje Praha dlouhodobě jeden z nejmenších podílů nálezů s překročenou limitní hodnotou.

10. května 2005
10. května 2005