Budova Nové radnice bude hostit seminář o tajných pohřebištích obětí komunismu i nacismu
Více než třicet let po pádu komunistického režimu stále na území České republiky existují místa masových hrobů, kde se nacházejí tajně uložené ostatky obětí a odpůrců totalitních režimů 20. století. Jedním z nejznámějších je pohřebiště v pražských Ďáblicích. Seminář, který se bude konat 23. června 2022 v zastupitelském sále pražského magistrátu má za cíl vedle jiného diskusi o podobě těchto míst paměti a o způsobu jejich důstojného připomínání.
- 2 minuty čtení
„Vzít popraveným i jméno a identitu a jejich rodinám možnost znát místo jejich hrobu – to byla pomsta i zbabělá pojistka. Represivní složky totalitních režimů tímto způsobem mazaly nejen stopy po lidech, které zlikvidovali, ale i po svých zločinech. Vrátit mrtvým alespoň jméno, je to nejmenší, co můžeme udělat,“ řekla Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy a předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století, které je jedním z organizátorů semináře. Kromě muzea seminář pořádají Ústav pro studium totalitních režimů, Sdružení bývalých politických vězňů a Kabinet dokumentace a historie Vězeňské služby České republiky.
Akce se koná v rámci badatelského projektu ÚSTR Tajné pohřebiště protivníků a obětí nacistického a komunistického režimu v Ďáblicích — dějiny, paměť a současnost. Navazuje také na projekt Jména mrtvým.
„Diskusní panely a dokumentární film se budou zabývat nejen temnou historii pohřbívání v Ďáblicích a na dalších místech, ale i možnostmi exhumace ostatků tajně pohřbených a jejich identifikování. Doufám, že tento projekt předznamenává dlouhodobou spolupráci s Muzeem paměti XX. století,“ přiblížil obsah semináře ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna.
V neoznačených hrobech tu byli ve 20. století pohřbeni nejen třeba parašutisté z výsadku Silver A, kněz Josef Toufar nebo Zdena Mašínová, ale mnoho dalších bezejmenných obětí z doby nacistické okupace i komunistického teroru v 50. letech. „Četl jsem v archivu zoufalé dopisy od lidí, jejichž blízcí po zatčení zmizeli v soukolí komunistických vyšetřoven a věznic. Příbuzným se někdy ani nenamáhali sdělit, zda jsou ještě naživu, či ne. Vnímám je jako vzkazy pro nás, abychom se pokusili, pokud je to možné, aby oběti totalitních režimů měly důstojný pohřeb a svůj hrob,“ řekl historik Petr Blažek, který se zabývá dějinami ďáblického pohřebiště ve zmíněném projektu.
Seminář, který se koná pod záštitou radní Hany Kordové Marvanové, začne 23. června 2022 ve 13.00 hodin ve velkém sále Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze 1. Po zahájení bude projekce filmu režiséra Martina Vadase Těla nevydávat, ve 14:00 hodin odstartuje první diskusní panel věnovaný historii tajného pohřbívání. V 16:00 hodin začne druhý panel o problematice případné exhumace ostatků a jejich identifikace.
Pro účast na semináři je potřeba se registrovat, a to na stránkách mpxx.cz.
Podrobný program, včetně jmen přednášejících, je k dispozici na stránkách muzea, a to zde.
Akce je finančně podpořena hlavním městem Prahou.