Co jsem primátorem, řeším pouze samé krize
Právo | 27.12.2012 | Rubrika: Praha - Střední Čechy | Strana: 11 | Autor: Petr Janiš | Téma: Bohuslav Svoboda
PRAŽSKÝ PRIMÁTOR BOHUSLAV SVOBODA (ODS) ŘEKL PRÁVU:
* Pane primátore, rok 2012 je pryč a Praha se v něm změnila. Nejrazantněji se to projevilo u MHD. O změnách linek, které nastaly po prázdninách, jste měl své pochybnosti. Stále trvají? A pokud ne, co je rozptýlilo?
Ano, není tajemstvím, že jsem měl ke změnám v MHD své výhrady, protože jsem změnu celkově nepovažoval za stoprocentně doladěnou a připravenou. V září se ukázalo, že některé mé obavy byly oprávněné více, některé méně. Důležité je, že změny nezasáhly Pražany v žádném katastrofálním měřítku, jak někteří odborníci předpovídali. V tuto chvíli se dolaďují detaily a nedodělky, obecně jsem se změnou spokojen. Obdržel jsem i požadavek občanských iniciativ na průzkum veřejného mínění ve vztahu k Pražanům a rád bych probral tento návrh se svým náměstkem pro dopravu Josefem Noskem. Rád bych znal pohled větší části Pražanů na změny v systému MHD.
* Prudký vývoj nastal v samotném dopravním podniku (DP). Vystřídali se čtyři ředitelé, personálním rošádám se neubránilo ani širší vedení. Myslíte, že to tak bude i v roce nadcházejícím?
Neočekávám, že by v rámci DP mělo docházet k dalším a dalším rošádám. Jestli něco DP potřebuje, pak je to stabilita a schopné vedení.
* Na smlouvy uzavřené dopravním podnikem v minulosti se valilo jedno trestní oznámení za druhým. Podařilo se tím způsobem zastavit plýtvání?
Pan ředitel Vladimír Lich měl za svého působení v DP vynikající hospodářské výsledky, ušetřil přes 1,5 miliardy korun, uzavřel nové smlouvy, které měly pomoci snížit náklady dopravního podniku. Je na novém panu řediteli Milanu Křístkovi, aby v tomto směru pokračoval. Rozpočet města není bezedná schránka a žádný ředitel DP, ať již se bude jmenovat Petr, nebo Pavel, si z něj nemůže udělat dojnou krávu.
* Vyšetřuje se znovu i kauza Opencard, váš předchůdce Pavel Bém (ODS) však odpovědnost odmítá a hovoří o chybách vaší rady. Není chybou, že jste se ještě nepokusili u kauzy vyvodit politickou odpovědnost?
Politickou odpovědnost z kauzy Opencard, kterou někteří vtipálci ne úplně nepřesně překřtili na OpenKRAD, by měli vyvodit zejména ti, kteří stáli u jejího zrodu do roku 2010. Někteří kritici současné radnice mi připomínají žháře, který zapálí oheň a pak nadává hasičům, že pomalu hasí a mají málo vody.
* Město kvůli nižším příjmům seškrtalo výdaje skoro o šest procent. Jedinou velkou investicí zůstává tunel Blanka. Proč se neškrtá i zde?
Na samotném začátku měla Blanka stát necelých 26 miliard. Postupně ale nabobtnala až na 38 miliard. V letošním roce se nám podařilo náklady seškrtat o dvě miliardy korun. Možná se to může zdát málo, ale v takové fázi rozestavěnosti celého komplexu to považuji takříkajíc za zázrak. Pražanům jsem dal na začátku minulého roku slib, že se pokusím dvě miliardy korun na stavbě uspořit, a svůj slib jsem dodržel, což považuji za velký úspěch. Nemohu si ale odpustit jednu poznámku. Mnohdy mi je vyčítáno, že Prahu nerozvíjím a masivněji neinvestuji. Musím ovšem zcela vážně říci, že za poslední dva roky, co jsem primátorem, řeším pouze samé krize a problémy. Svou roli zatím vnímám jako pozici krizového manažera, nikoli jako velkorysého vizionáře a budovatele. Myslím si, že to tak má i být. Vždy po období rozmachu musí přijít racionalita a střídmý pohled na věc.
* Už víte, z čeho a jak financovat nákup tramvají 15T? A mohl byste to přiblížit?
Rada se touto otázkou bude zabývat ještě na svém lednovém jednání, kdy by měla diskutovat o dalším postupu ve věci směnečného programu DP. Do té doby by byla odpověď na položenou otázku poněkud předčasná.
* Proč je vhodné v současné finanční situaci kupovat podíly E. ON v Pražské plynárenské?
Praha v minulosti postupně přišla o rozhodovací pravomoci ve všech svých energetických společnostech. V současné době mámě podíl v Pražské plynárenské, Pražské energetice a Pražské teplárenské, naše zastoupení v těchto společnostech je ale spíše marginální. Plánem města je tedy rozvíjet a držet pevně v rukou alespoň jednu strategickou komoditu, v tomto případě plyn, a mít šanci společnost smysluplně rozvíjet a kontrolovat, a to i kvůli koncové ceně plynu pro Pražany. V budoucnu bychom mohli být schopni zabraňovat skokovému zvyšování cen plynu.
* Jaká je budoucnost čistírny odpadních vod? Čeká se nový tendr, kde ale město vezme zdroje?
Pro vyřešení těchto otázek byla zřízena odborná komise, která spolu s expertní pracovní skupinou intenzivně pracuje. K uvedenému závěru však ještě nedošla. Jak je jistě pochopitelné, jedná se o zcela unikání projekt, který nemá v naší republice obdoby, a proto je jeho diskuse poněkud časově náročnější. Nicméně zatím mohu konstatovat, že otázka nového tendru je předčasná.
* V ODS jste obhájil post předsedy pražské organizace. Tábor vašich odpůrců však o sobě stále dává vědět. Proč nelze pražskou ODS sjednotit, jak jste si předsevzal?
Jsem přesvědčen, že členská základna ODS v Praze za novým vedením stojí z 80, 90 % napříč všemi městskými částmi. Problémem je, že někteří delegáti na regionálních sněmech, nerespektují přání členské základny a hlasují tak, jak jim někteří loutkoherci nařizují. Současná situace je však nesrovnatelná např. s koncem roku 2010. Pražská ODS udělala za poslední rok obrovský krok kupředu pro svou očistu před voliči a já jsem rád, že u toho mohu být.
* Co byste si přál, aby Praha a její obyvatelé v příštím roce zažili?
Nejen všem Pražanům, ale i všem ostatním obyvatelům naší země bych přál, aby prožili rok ve zdraví a bez problémů v rodině. Je to sice fráze, ale je to to nejlepší, co si mohou lidé přát. Bohužel, někteří si to uvědomí, až když je příliš pozdě.