Dnešním hostem byl Petr Dolínek, pražský radní pro oblast sociální politiky

TV Metropol | 21.10.2011 | 13:15 | Pořad: Host dne

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Naším Hostem dne už v Ranním ladění je Petr Dolínek, radní hlavního města Prahy pro sociální oblast. Dobré ráno.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Dobré ráno.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Hezké ráno.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Zeptáme se, jaké bylo ráno vstávání do téhle zimy při pátku?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak šlo to, ono, jak mám malé dítě, tak mě probudilo zdaleka dřív, než bylo potřeba vyrazit sem. Takže.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Živý budíček.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Místo, místo budíku.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Přesně tak, přesně tak.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Tak začnem prvním tématem, je to několik týdnů zpátky, kdy na Palackého náměstí proběhl takový protest proti situaci v severních Čechách, kdy se stala ta situace hodně vášnivá. Vím, že je těžké srovnávat sever Čech a hlavní město Prahu. Přeci jenom jak byste vy zhodnotil tu diskriminaci a rasismus tady u nás v metropoli?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak já si myslím, že v Praze se rozhodně s nějakým rasismem jako nesetkáváme, ani s diskriminací. Ale asi někteří lidé jsou trošku jiného mínění, protože zrovna včera jsem s místostarostkou Prahy 14 projednával, že takové to nástupnické hnutí Dělnické strany chce pochodovat příští týden Černým Mostem, což mě poměrně jako zarazilo tato informace. A teďka v nejbližších dnech to bude řešit právě městská část s policií a s magistrát, co se dá nebo nedá v této lokaci dělat a velmi mě mrzí, že někdo vlastně nějakých problémů, které jsou na severu Čech a které jsou potřeba určitě řešit, chce zneužít vlastně nějakým vyvoláváním nějakých anti nálad v Praze, což mě velmi mrzí. Ale jinak říkám, nemyslím si, že tady jsou nějaké problémy s rasismem. Bezesporu co může být, že někdo, když má v domě nebo ve vedlejším vchodu souseda, který třeba není úplně nejideálnější, tak může potom vznikat v té dané lokalitě dojem, že prostě tam je nějakej rozpor my a oni a podobně, ale to podle mě víc záleží na sousedských vztazích a na chování jednotlivců v rámci domů, vchodů nebo ulic, než na tom, jak vůbec se chová nějaká část obyvatel v Praze.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Když jste zmínil ten daný pochod, neobáváte se toho, že do budoucna by se mohly ty problémy, které, se kterými se potýká sever, dostat právě i do Prahy?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak myslím, že v této podobě ne tak, jak je to na severu. Tady v Praze nemáme ubytovny tohoto ražení, nemáme tady systém takový, že by, že by se nám tady neustále zvyšovala kriminalita. Je jedno, jestli původcem kriminality je jedna část obyvatel, jiná část obyvatel a to se nám tady neděje. Tady je neustále víceméně ta samá kriminalita, drobné vykrádání aut, spíš auto vám vykrade někdo, kdo je třeba drogově závislý nebo gambler, než aby v tom měl nějaký jiný důvod a podobně. Ale samozřejmě jak říkám, bohužel jsou skupiny lidí, kteří si myslí, že na tom je ideální se zviditelňovat, že je to dobrá příležitost pro to, aby nějaké extrémistické pravicové skupiny se tady jako začaly více objevovat. A já si myslím, že ta celá pražská společnost se tomu musí postavit. A doufám, že už při té jejich první akci, kterou se budou pokoušet dělat, že prostě oznámí, ne, jděte jinam nebo respektive nebuďte vůbec.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Dalším velkém problémem tady v Praze je počet bezdomovců, který stále roste. Odhadem jich je v metropoli plus minus 4 tisíce, zda mám správné informace. K jakým novým opatřením magistrát přistoupil a co plánuje v tomto problému?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak první věc je, že teďka výbor pro sociální oblast schválil návrh koncepce v oblasti bezdomovectví od roku 2012 do roku 2020 a vlastně tato koncepce má v prvé řadě zabezpečit, aby nebyl ten nárůst. To je první co, že se musí vypořádat s tím, aby nám nevznikal nárůst. Na nejbližší období teďka ta zima, tak to samozřejmě jsme přišli s novou věcí, což je vypsaná soutěž na zhruba 300 míst v ubytovnách, kde čekáme, jak se nám přihlásí provozovatelé ubytoven. Právě pro lidi bez přístřeší, kde jsou nějaké požadavky, aby to nebyla jedna ubytovna pro 300 najednou, ale aby to byla v rozmezí 60 až 90 lůžek, zvlášť sprchy, muži, ženy a tak dál, ty ale všechny ty drobnosti. Že tam uvidíme, jak se nám přihlásí nebo nepřihlásí. Zároveň připravujeme, už jsme měli koordinační schůzku s neziskovými organizacemi, kde máme vyjasněno, kdo co může mít, jakou kapacitu a jak město může napomoci, v kterém krizovém okamžiku jsou potřeba, aby se jim dali finanční prostředky na zaměstnance a podobné věci. A dohodli jsme se, že v nejbližších týdnech nám bude probíhat diskuze na téma Kdy začnou taková ta krizová opatření. To je to, jak znáte, když se otevřou jídelny těch zařízení, že vlastně taková ta teplá židle, jak se tomu říká, tak my si vlastně vyjasňujeme, v kterou, v kterou dobu s jakými teplotami už začneme tato opatření jednotlivá, aby nám probíhaly.


Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
My jsme tady už nakousli trošičku bezdomovectví, to, co chystáte jako novinky právě v této oblasti, pojďte nám prozradit ještě další, co jsme tady ještě nezmínili.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak je jich fakt velká škála. Teď k prvnímu prosinci budeme otevírat v Modřanech nový azylový dům pro ženy, kde bude místo pro více jak 20 žen, což si myslím, že je velký úspěch. Zároveň vlastně připravujeme a opravujeme bývalou ubytovnu u jednoho našeho domova seniorů, z které vznikne takové sociálně zdravotní zařízení pro následnou péči právě lidí bez přístřeší, protože často nám s nemocnicí, jak nemají pojištění a podobně, tak se tam udělá třeba nejdůležitější operace, nějaký zásah a po dvou, po třech dnech už je ta tendence, aby z nemocnice odešli. Takže toto zařízení je unikátní v České republice, mělo by být během zimy spuštěno a myslím si, že je to velmi důležitá prostě po dobu toho týdne, 14 dnů. Ti lidé se tam mohli v klidu doléčit, oni často nemaj peníze, ani nezaplatí recept, natož aby se prostě nějakým způsobem o sebe mohli postarat, takže tam se má podařit toto. Zároveň doufáme, že v prvním pololetí příštího roku se nám tam podaří otevřít i tam nebo v nějakém jiném místě zubní ordinace, protože samozřejmě zubař pro lidi bez přístřeší neexistuje. A často, když jsem to probíral s terénními pracovníky, se to řeší alkoholem a normálními kleštěmi jako ve středověku, když byl kovář. Takže to je něco neuvěřitelného. My si myslíme, že tam je potřeba určitě nějak jít a uvidíme, doufáme, že pojišťovny, i když na tom nejsou nejlíp, zdravotní formou nějakých sponzorských peněz a podobně nám vypomůžou s tím, aby mohlo toto zařízení existovat. Také jednáme s městskými částmi, které třeba mají už azylové domy, tak například na Praze 6 jsme se dohodli na tom, že ten azylový dům, když tam město zainvestuje mírně, tak zvýší svoji kapacitu, připraví případně na zimu zase jídelnu tak, aby vlastně z té lokality, tam Jugoslávských partyzánů a podobně, kde lidé poměrně si stěžují na přítomnost právě bezdomovců a v tu dobu, kdy jsou ty mrazy, že jim lezou do domu a podobně. Tak aby vlastně oni tam mohli jít do té jídelny a mohli fungovat tam. Takže takové to zázemí aby bylo, aby se neeskaloval případně nějaký konflikt mezi místními a mezi těmi bezdomovci.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Poslouchám, že těch novinek připravuje magistrát celou řádků, ale zásadní je prevence. Takže jak probíhá taková, takové to předejití tomu, abychom se vůbec stali bezdomovcem?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak první, co my můžeme začínat většinou v našich bytech, tak tam jsme nově zavedli, že vlastně když někdo zaplatí první nájemné nějaké, jako že platí třeba dva, tři roky. A najednou nezaplatí nájem, tak my mu posíláme dopis, kde mu píšeme ve smyslu, že se nic neděje, že ať se obrátí buď na naše zaměstnance nebo na sociální pracovníky městské části, že když si řekneme, co se děje, takže samozřejmě se dá nějak nastavit všechno, nejhorší je, když ten člověk nereaguje a totéž samozřejmě budeme připravovat ještě na začátku příštího roku pro majitele vlastně v soukromých domech, aby jsme uvedli třeba kontakt na pražského ombudsmana sociálně nebo něco podobného. Tak aby oni mohli říct, podívej se, neplatíš, jasně tady se můžeš na někoho obrátit, můžeme ti najít pomoc. První je, aby se ti lidé nebáli, to není nic špatného, prostě někdo je měsíc nemocný, někdo přijde o práci, nemůže zaplatit nájem, ale je potřeba, aby prostě komunikovali, když nekomunikují, tak je to, tak je to špatně. Další samozřejmě v rámci prodeje bytového fondu, který město teďka plánuje prodat kolem 4 tisíc bytů. Tak vlastně z jeho výtěžku chceme pořídit sociální bydlení respektive malometrážní bydlení. Má být zaměřeno především na seniory, má být zaměřeno na mladé rodiny, matka samoživitelky. Právě očekáváme, že má být nějaké byty i na takové to krátké bydlení vlastně lidí, kteří třeba půl roku potřebují mít zvýhodněný nájem, aby se dokázali znovu dát dohromady, aby se nám nestali bezdomovci. Nejhorší je, když se někdo dostane na ulici a my se o něj nejsme schopní postarat první měsíc, pak už je velmi těžké ho vracet zpátky do toho normálního života. A nově jsem se dohodli s vysokými školami, že teda i toto bydlení, když už se o tom bavíme, tak bude sloužit i pro případné nějaké doktorandy ze zahraničí a významné vědecké pracovníky, co třeba na semestr přijedou přednášet do Prahy, tak aby jsme i jim vyšli vstříc. Skutečně jak celý komplex a v rámci toho i ta prevence má fungovat právě u těch, u těch lidí, kteří najednou ztrácí bydlení.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Jak říkáte, základ je ta komunikace, aby se nestyděli, komunikovali, kam se mohou obrátit?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Nejbližší, co vždycky mají, je městské úřad. Na tom městském úřadě, i když řada těch lidí vždycky bude říkat, že úředník je nepřátelský a nesympatický.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Tak může pomoci.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
A že jim nechce pomoci a tak dále, tak jim pomůže. Další, když jako mají pocit, že úředník jim nepomáhá, tak jsou zástupci samosprávy a moje zkušenost je, že ti lidé, co se zabývají bytovou politikou a sociální politikou, tak jsou většinou velmi vstřícní a vnímaví. Takže skutečně se nebát obrátit na ně, až budou mít pocit, že dole se o ně nikdo nepostará, tak samozřejmě zde máme, máme magistrát, kde jsme připraveni vyslechnout a napomoct jim. A kdyby si někdo vůbec nedůvěřoval státní správě, samosprávě, což chápu, že, že tak často je. Tak je tady velká škála neziskových organizacích, na které se nemusí bát obrátit a ty jsou jim schopné poradit, ty jsou schopné se případně s námi zkontaktovat a najít nějaké řešení.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Důležité je vědět, že ta pomoc tady prostě je.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Přesně tak.


Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Naším dnešním Hostem dne je Petr Dolínek, radní pro oblast sociálních věcí. My jsme už tady načali velké téma, a to bezdomovectví tady v Praze, což je velké aktuální téma a velký problém. Přeci jenom je to takový trend, který se asi jen tak, jak to říct, se vlastně jen tak nezbavíme. Pojďme říci, jsou tady nějaké cesty, scénáře, jakým způsobem to alespoň omezit?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak musíme si vzít, že když se podíváte i na poměrně některé realistické filmy ze středověku nebo z historie, tak vždycky jste viděli žebráky u brány, vždycky jste mohli vidět nebo když čtete odbornou literaturu, populární, vždycky prostě celou historií je to, prochází, že jsou lidé, kteří prostě jsou bez domova, bez přístřeší, bez bydlení z jakýchkoliv důvodů. Takže ono říct, že to je nový fenomén a že se ho nějak rychle zbavíme, nelze. Spíš jde o to vlastně najít nějaké podmínky, aby lidé bez přístřeší, aby jich bylo co nejméně samozřejmě. Protože někteří to mají jako dobrovolně svoji volbu života a těžko jim můžeme ubírat jakoby jejich práva. A takže třeba Vídeň se tomu postavila tak, že vybudovala během historicky krátké doby, tuším, dvou let 4 tisíce azylových lůžek a v ten okamžik samozřejmě se jim zmenšila ta skupina těch bezdomovců na ulicích na pouhých nějakých 400, 500, protože to byli jenom ti, co skutečně nikam nechtějí a zbytek nalezl prostě v těch azylových domech nějakou svoji šanci a tam, když přijdou, tak přesně pak chodí do práce, nějaké peníze si našetří, zase zkusí nájemní bydlení a tak dál a tak dál. Takže cesty ven jsou. Ale bohužel Praha teď není ve finanční situaci, kdy by jsme si mohli dovolit tady zřídit nějaký šest, sedm azylových domů dohromady s nějakými 4 tisíci lůžkami. Bohužel na to tak dobře nejsme, ale jsou tady ty postupné kroky, které chceme a to právě vyplývá i z té koncepce, že by jsme chtěli každej, každý rok nějaké menší zařízení otevřít, plus plánujeme příští rok tady jedno větší a následně nějaká menší a plánujeme i navýšení počtu terénních pracovníků a chceme, aby se zvýšil počet těch bytu na startování zpětné bydlení. To znamená, tam ta pyramida, když jde někdo zespodu, tak vlastně vůbec terénní pracovník mu pomůže, aby se dostal zpátky třeba do nějaké noclehárny, ubytovny. Potom z té jde do azylového bydlení a tak když se opět osvědčí, tak proto je potřeba nějaký ten byt, kde on vlastně to bydlení na zkoušku, když zkouší čtvrt roku, půl roku za dohledu nějakého zase pracovníka, aby ten člověk začal opět, měl takové ty návyky, které se nám nikomu líbit nemusí, ale musíme je mít, jako že umíme zaplatit složenku, umíme a jsme zvyklí v čas vyřešit nájem.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Bez toho to nejde.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Jsme zvyklí občas vyřešit energie a tak dál a tak dál. A tyto byty, těch je málo. Takže tady zase budeme chtít, aby třeba každá městská část Praha 1 až 22 a magistrát dohromady vyčlenily třeba kolem 30 bytů v první fázi tak, aby se dalo takto postupovat a těm lidem se vracela nějaká šance zpátky. Ale musíme si uvědomit jednu věc. Nemá to být tak, že město tady udělá 100 procentní komfort pro lidi bez přístřeší tak, že vlastně být bez závazků a přístřeší se vyplatí, protože město pro něho udělá od A do Z cokoliv a bude se o něho celý život starat. Ne. My musíme prostě udělat takové zázemí, aby ti lidé měli šanci se vrátit zpátky do života. A takového toho běžného, aby nemuseli spát prostě na ulici v křoví, aby částečně jiní obyvatelé Prahy neměli třeba problémy s těmito lidmi.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Dát tu pomocnou ruku.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Ale, dát jim pomocnou ruku, ale určitě jim nedát komfortní život. Od toho tady město není.


Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Naším hostem tady u nás v Ranním ladění zůstává Petr Dolínek, radní pro sociální oblast tady v Praze. My už jsme probrali aktuální velké téma, a to bezdomovectví. A nyní se podíváme na další okruh. Minulý měsíc na magistrátu proběhla konference na téma Týrané děti a práva jejich biologických rodičů. Tak o co konkrétně šlo?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Šlo především o to, co se týká týraných dětí, tak vlastně případné odebírání dětí z rodin nebo rozhodování co s dětmi, co s rodinami a podobně, je výkon státní správy, nikoliv samosprávy. Ale my jako samospráva, proto byla ta konference, cítíme, že je potřeba, aby byla utvořena nějaká platforma, na které se mohou setkávat zástupci státní správy, případně zástupci zákonodárců, zde byl například pan senátor Antl, který měl velmi zajímavý příspěvek vlastně o možnostech zákona, které ani nejsou využívány v této oblasti a zároveň aby se tam mohly potkávat neziskové organizace, které zde působí v této oblasti, jsou to pak Klokánek a další, další. Kdyby šlo o samotné vlastně práci s těmi dětmi, tak na to určitě odborník jako paní Baudyšovou a další, kteří jsou v tom naprostí profíci, ale místo té Prahy je právě umožnit tu platformu na setkávání. Prostě ti lidé v rámci své práce už nemají čas ještě organizovat nějaké velké semináře, velká setkání a tady je úloha Prahy, aby my jsme jim pomáhali v metodickém vedení, aby jsme vytvářeli vlastně nějaká minima. V minulosti Praha vydala brožuru, která se bude aktualizovat, která je právě o právech dítěte, která je o právech rodičů, která vůbec je vlastně o tom problému týraní těch dětí. A tady se cítí Praha, že to je to místo, kde máme být a kde máme fungovat. Takže i ten informační servis, dávat zázemí a dávat další možnosti.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Kam by se měly děti, pokud mají nějaký podobný problém doma, obrátit?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak skutečně to je často nejtěžší vlastně otázka, protože když se obrátí jenom na někoho z příbuzenstva, tak ne vždycky to může být ideální, ale určitě první, co je dobré, si promluvit s někým, s nějakým, s nějakou tetou, babičkou, s někým, komu důvěřuji. A když uvidí, že to tam nějak nejde, tak potom bezesporu jsou tady na místě učitelé a nebo, co je taky velmi dobré, třeba vedoucí oddílů různých dětských. Takže, když on třeba chodí někam do skauta, do pionýra nebo do nějakého jiného kroužku, tak vlastně tam ta důvěra mezi jím a tím případným vedoucím toho oddílu bývá zdaleka nejvyšší. Tam je dobré se určitě svěřit, protože ti lidé jsou profesionálové v tom, když jsou dobrovolníci a za ty roky většina z nich jsou velmi profesionální, přístup mají a dokáží vyhodnotit nakolik ta věc je závažná. A umí a ví, kam zajít, což skutečně hlavně se svěřit někomu, komu to dítě důvěřuje. Když se bojí tohoto přímého kontaktu, pak tady máme různé linky, na které se dá telefonovat, které jsou taky podporovány naštěstí pořád ještě ministerstvem nebo městem. A i tam se dá zavolat vlastně a tak i ta anonymita toho sluchátka umožní, že ti školení lidé na druhé straně toho sluchátka postupnými dotazy vlastně se dokáží doptat a případně i potom to dítě nenápadně, vlastně z něho zjistit i nějakého údaje tak, aby se případně mohl s ním zkontaktovat a v závažných případech dále pracovat samozřejmě. Důležité je nepodcenit, nepodcenit žádné sdělení dítěte.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
V tomto případě je základ ta komunikace, která hraje tu hlavní roli ve všech oblastech.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Určitě.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Stále jsme pořád u té komunikace.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Ano, ano.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
V té sociální oblasti je ta komunikace vždycky na prvním místě, protože nelze pomoct někomu, kdo odmítá komunikovat.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Kdo si o ní neumí říct.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Máte vy nějaké problémy, nestyďte se a zavolejte na příslušná místa. Jaké další novinky magistrát připravuje v té oblasti pro rodiny s dětmi v té sociální oblasti?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak pro rodiny s dětmi chceme připravit velmi komplexní rodinnou koncepci. My jsme měli v minulých dnech také konferenci mateřských center na magistrátu, což je velmi důležité. Protože vlastně mateřská centra do značné míry se snaží suplovat nebo obsadit tu díru v tom času s těmi dětmi, kdy vlastně školky často nemají kapacitu přijmout děti nebo kdy třeba maminka nechce ani dát dítě do školky na celou dobu, třeba na celý týden a podobně. I ty mateřská centra jsou velmi důležitá a my se je snažíme nějakým způsobem podporovat a hledat pro ně nějaké zázemí a dále vlastně se snažíme uchopit tu rodinu jako celek. To znamená, že to je od nějakého toho malého vnoučete až po tu babičku a podobně. Takže nejenom se soustředit vlastně na děti předškolního, školního věku a vůbec jakoby na, na tu rodinu jako globál. To znamená, ta koncepce bude řešit jednotlivé segmenty a kde Praha může být přátelštější k rodině, vstřícnější k rodině a kde můžeme prostě udělat více pro tu aktivní rodinu.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Dalším možná posledním tématem jsou postižení spoluobčané, tak jaké novinky pro ně připravil magistrát?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak co se týká handicapovaných, tak se nám podařilo za prvé tedy zřídit koordinátora, který právě má být pro nějakou tu Prahu bezbariérovou. Tady samozřejmě teprve to místo obsazujeme, protože je nově zřízené, takže uvidíme, kdo se nám objeví jako koordinátor, doufám, že to bude někdo, kdo bude velmi zapálený v té oblasti a ten koordinátor bude mít poměrně vysoké pravomoci, protože bude moc komunikovat s dopravním podnikem, s TSK a s dalšími firmami nebo odbory, které fungují na magistrátu v této oblasti. A zároveň město odsouhlasilo, že chce zřídit po vzoru Berlína právě známku bezbariérovosti, kde podniky, jednotlivé instituce, úřady a další se mohou hlásit, až splní nějaká kritéria, tak tu známku dostanou. A Pražská informační služba bude připravovat, tak jsem byl informován, i nějakou právě třeba mapu pro handicapované v Praze, aby věděli, kde ta bezbariérovost je bezproblémová a podobně a tam zase vlastně. To bude návaznost na tu známku bezbariérovosti, takže chceme, aby ta Praha byla velmi otevřená, aby byla velmi funkční, aby vlastně až uděláme nějaké tyto systémové kroky, jsme potom mohli řešit jednotlivé dílčí věci, protože často třeba i od turistů jsou stížnosti, že Praha je sice hezké, že má takové ty dlažební kostky, všechno, ale že ne všude všechny nájezdy a všechno je ideální pro případně ať vozíčkáře nebo seniory o holi nebo maminky s kočárkami a tak dále. Takže v této oblasti se bude fungovat. Další věci, které jsou, tak máme vlastně pro zdravotně postižené a máme program, který podporujeme, je to jeden /nesrozumitelné/ firmy, které, které vlastně zaměstnávají zdravotně postižené a ta certifikace je velmi přísná, aby potom ten, kdo od nich odebírá služby, měl jistotu, že skutečně tam pracují zdravotně postižení, že to není jenom zneužití tohoto pojmu a ostatní i vaše televize byla přítomná při předávání vlastně cen těmto firmám na Staroměstské radnici. Takže tam určitě je to velmi účinné. No a potom to největší, co plánujeme, je nyní znovu rozjetí vlastně nějaké dopravy zdravotně postižených do práce, to znamená, aby ráno vlastně je někdo dovezl do jejich zaměstnání, protože oni jsou často schopni vykonávat velmi sofistikovaně velkou část činností, jakých si umíte představit, ale ten třeba ten transport tam je problémový. Takže připravujeme pro ně projekt tak, aby zase mohli na zavolání nějak začít prostě fungovat a některé ty vypadlé spoje pro ně nebo doprava.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Tady je vidět, že ty plány v té sociální oblasti jsou bohaté na magistrátu.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
V rámci možností.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Já bych to možná na závěr tak úplně odlehčil, poněvadž my dneska diváky zveme na saunování, na dostihy, také na hokej. Co vás čeká o víkendu, jaký máte plán?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Tak mě čeká o víkendu odjezd na dovolenou, protože tím, jak to dítě bylo velmi malé v létě, ten prcek, teď má asi 4 měsíce teprve, takže konečně se můžeme někam vypravit, takže na týden jedeme na dovolenou.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Kam jedete, kam letíte?

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Poprvé v životě tedy na nějaké ostrovy, na Kanárské ostrovy, tak jsem z toho takový nesvůj, ale uvidíme, jak to zvládneme.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Nebojte se, to dopadne dobře.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak příjemná záležitost zvlášť, když tady v Praze není to počasí úplně ideální.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
Přesně tak.

Petra SLANCOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak vám přejeme, ať si to užijete a děkujeme za návštěvu.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Děkuji.

Petr TICHÁČEK, moderátor
--------------------
A zas někdy u nás v Ranním ladění na viděnou.

Petr DOLÍNEK, pražský radní pro oblast sociální politiky
--------------------
Děkuji.

 

21. října 2011
21. října 2011