Já v koalici s Paroubkem? To určitě ne-rozhovor s primátorem hl. m. Prahy MUDr. Pavlem Bémem, uveřejněný dne 10.12. 2005 v deníku MF DNES
Rozhovor s pražským primátorem Pavlem Bémem i o tom, proč nechce být ani v Topolánkově vládě
Já v koalici s Paroubkem? To určitě ne |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 10.12.2005 | rubrika: Rozhovor | strana: 5 | autor: VILIAM BUCHERT
Rozhovor s pražským primátorem Pavlem Bémem i o tom, proč nechce být ani v Topolánkově vládě
Sobotní rozhovor
Pokud se objevují názory, že po volbách vytvoří ČSSD a ODS velkou koalici, tak se v této souvislosti hovoří o Jiřím Paroubkovi a Pavlu Bémovi. Místopředseda občanských demokratů to však vyvrací: „Já s Paroubkem v koaliční vládě nebudu.“
* Pane primátore, dokážete odhadnout, čím budete příští léto?
Předpokládám, že budu pražským primátorem a že se budu připravovat na komunální volby.
* To znamená, že kdyby ODS vyhrála volby a Mirek Topolánek by sestavoval vládu, vy v ní nebudete?
Dovolím si tvrdit, že ODS vyhraje volby, bude sestavovat vládu a jako místopředseda ODS se budu na jejím sestavování podílet. Ale nestanu se aktivním účastníkem.
* Ten neaktivní účastník znamená, že nebudete sedět ve vládě?
Zúčastním se dojednávání vládní koalice a přípravy programového prohlášení vlády, nemám však ambici v takové vládě sedět.
* A důvody?
Možná budete překvapen...
* Zkuste mě překvapit.
Pozice pražského primátora je politicky i manažersky významná. Řídím nejkrásnější město v Evropě se čtyřicetimiliardovým rozpočtem. Zároveň je to město, které trápí problémy začínající u dopravy a končící u kriminality. Mojí ambicí je dotáhnout mé představy, vize o Praze do konce.
* To zní vznešeně. Můžete vyvrátit informaci, že vám šéf ODS nabízel místo vicepremiéra a ministra pro evropské záležitosti?
Funkce ministrů se nabízejí, když jsou známé volební výsledky a víme, že jsme vítězi a jsme schopni sestavit vládu. K tomuto okamžiku zbývá ujít slušný kus cesty. S Mirkem Topolánkem jako stranickým šéfem a blízkým člověkem se podílím na řízení a vedení nejsilnější strany v zemi. Ano, diskutovali jsme i o alternativě mé účasti ve vládě. Budu na sto procent pomáhat ODS k vítězství, ale chci být dál na pražském magistrátu.
* Neodpověděl jste. Nabízel vám pan Topolánek funkci vicepremiéra?
Nebyla to nabídka ano, nebo ne.
* Před časem jste označil Topolánka za dobrého předsedu ODS, protože „je zemitý“. Ještě si to pořád myslíte po jeho výrocích, například že „evropská ústava je shit“?
Stoprocentně. On je nejenom zemitý, ale je i jasným lídrem ODS. Nevidím teď lepšího předsedu.
* Také jste řekl, že když jde strana do kopce, tak se nepřepřahá. Dnes do kopce nejdete, stojíte na místě. Nepromeškali jste čas přepřáhnout?
Jsem horolezec a při náročných výstupech jdete do kopce, pak část po rovině, a musíte absolvovat dokonce i cestu z kopce, abyste mohl jít zase vzhůru. Tato metafora slouží k ilustraci toho, že ODS dosáhla před několika měsíci maxima v průzkumech. A dnes rozhodně nejde jde z kopce.
* Řekl jsem, že stojíte na místě, ne že jdete z kopce.
Držíme se na třicetiprocentní podpoře, což znamená, že máme šanci na volební vítězství. Je však reálné, že to nestačí na jednobarevné volební vítězství, a ukazuje to i na to, že to nemusí stačit ani na sestavení koalice s KDU-ČSL, což je náš nejpřirozenější partner. Musíme přesvědčit dalších pět až deset procent lidí, že mají odevzdat svůj hlas ODS.
Nejsem alibista
* Předseda Topolánek tvrdí, že když nevyhrajete volby, tak odstoupí z funkce. Také opustíte post místopředsedy ODS?
Pokud nezvítězíme ve volbách, vedení občanských demokratů nezbude než nabídnout své funkce.
* Nejste tak trochu alibista? Když prohrajete volby, tak vám na rozdíl od jiných zůstane zajímavé místo pražského primátora.
Je to atraktivní funkce, ale je s ní spojená i nekonečná odpovědnost. Kdybych nebyl primátorem úspěšným, tak poškozuji celou stranu. Alibismus by to byl, kdyby se primátor krčil v koutku a byl pasivním členem vedení ODS a neudělal by vše pro vítězství strany. Tak to není a vámi zmiňovaný alibismus je jen spekulací.
* Dnes jste nejpopulárnějším politikem ODS, není proto chybou, že je volebním lídrem v hlavním městě Mirek Topolánek, a ne vy?
Když se podívám na ty takzvané žebříčky popularity a vidím, kdo je vede, tak je divné, za jaký objem práce kdo získává jaké výsledky.
* Myslíte tím Vítězslava Jandáka?
To jste řekl vy, ale řekněme, že tím mohu myslet ministra kultury. Kladu si otázku, jestli ty průzkumy jsou optimálním nástrojem pro posuzování toho, kdo je nejlepším lídrem. Za důležitější považuji objem a kvalitu práce. Z tohoto pohledu má Mirek Topolánek za sebou daleko lepší výsledky než někteří populárnější politici.
* Vy jste neuvažoval o tom, že povedete v Praze ODS do voleb?
Lhal bych, že jsem o tom neuvažoval. Chci však dotáhnout klíčové priority města do konce, a proto ještě zůstanu v komunální politice.
* To zní frázovitě a opakujete se. Zkuste to říct normálněji.
Nevěřím rychlokvaškám. Člověk si má projít politickou cestu od píky a ukázat, jestli na to má. Zda umí řídit. Když na to má na komunální úrovni, tak časem může postoupit na úroveň celostátní.
* Vy ještě nejste dostatečně vybaven na tu celostátní úroveň?
V posledních letech jsem často přemýšlel, co mi vadí na české politice. Kromě neuvěřitelné míry arogance, povrchnosti a utíkání od obsahu k formám se mi nelíbí, že je zmítána nekompetentností. Ve vládě sedí lidé, kteří nemají za sebou žádné zkušenosti a svým mládím demonstrují, že je ani mít nemohou. Nejsou elitou národa a politiky, na které by mohla být veřejnost hrdá. Já jsem v něčem už zkušený a erudovaný, ale jsem člověk, který se rád ještě něco učí.
* Když hovoříte o aroganci, co říkáte ministru zdravotnictví Davidu Rathovi, který je lídrem sociálních demokratů právě v Praze?
Soupeře jsem schopen hodnotit v okamžiku, kdy znám jeho věcné návrhy na řešení problému, na to, jak chce zachránit nefunkční a neefektivní zdravotní systém. Po několika týdnech ministrování pana Ratha to nevím. Kladu si otázku, zda vůbec něco zamýšlí. Zda nechce z české politiky vytvořit jen jakousi bramboračku, aby odvedl pozornost od problémů, které neumí, či nechce řešit.
* Jste psychiatr, co uplatnit na pana Ratha čistě odborné hledisko?
Kdybych jako psychiatr hodnotil řadu svých politických soupeřů, tak bych mohl udělat mnoho diagnóz. Jsem však slušný psychiatr, tak je nebudu prezentovat na veřejnosti.
* Takže názor v tom psychiatrickém ohledu už máte na to vytvořený?
Určitě.
Vzestup ČSSD má limity
* Z působení v Praze dobře znáte premiéra Paroubka. S jakou strategií na něj před volbami půjdete?
Nejlepší kuchaři a kulináři nikdy neprozradí svůj recept. Bylo by pošetilé si myslet, že jako primátor nepřispěji svým umem a osobními zkušenostmi s premiérem do přípravy strategie „Jak na Paroubka“. Ale to vám ještě nemohu prozradit.
* V červenci jste však říkal, že „Paroubek nebude typem lídra, který by mohl zvednout ČSSD do pozice, aby porazila ODS“. Ještě si to pořád myslíte?
Ano. Jiří Paroubek převzal vedení ODS...
* ODS? To by se divila.
To bylo přeřeknutí. ČSSD převzal na totálních rozvalinách, na historickém minimu a po nevládách Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse, které provázely skutečné korupční aféry. Vzestup ČSSD pod jeho vedením má ale své limity a dříve či později, ale spíše dříve veřejnost prokoukne prázdnotu současné vlády, která nemá žádný program. Vláda paradoxně jenom reaguje na návrhy ODS, nic sama netvoří. Což je pro mě fascinující zjištění. Ale nemyslím si, že sociální demokracie ve volbách propadne, může získat kolem 22-23 procent.
* Jak chcete zabránit tomu, aby neměla procent ještě víc?
Musíme nabídnou přijatelný a atraktivní program i pro cílové skupiny, které jsme v posledních osmi letech neuměli oslovit. Proto přicházíme s programem, jež je zaměřen na sociálně slabé. My si nenecháme vzít nálepku strany, která se skutečně chová sociálně. Podívejte se na návrhy ODS a ČSSD. Co zjistíte? Sociální demokracie je daleko asociálnější než my.
* Když se hovoří o možnosti povolební velké koalice vaší strany a ČSSD, tak se hovoří hlavně o vás. Že byste se s Jiřím Paroubkem domluvili. Šel byste s ním do podobné vlády?
Je to naprosto vyloučené. ODS má tři cíle: vyhrát volby, vytvořit vládní koalici s parlamentní většinou, která umožní realizovat naši Modrou šanci, jež představuje reformu České republiky. A dále: ODS potřebuje vytvořit nejenom parlamentní, ale i takzvanou prezidentskou většinu. Ta by umožnila opět zvolit Václava Klause prezidentem. Pro sociální demokracii je prezident Klaus nepřijatelný, návrhy ODS jsou pro ni neakceptovatelné a řekla, že ODS je horší než komunisté. Kde je prostor pro koalici?
* Teď mi odpovězte pouze ano, nebo ne. Vládl byste za nějakých podmínek s Jiřím Paroubkem?
Ne.
* Léta se jméno premiéra přetřásalo v souvislosti s tím, že když byl náměstkem pražského primátora, tak rozhodl o nevýhodných finančních operacích. Vy jste čekal na analýzu, zda to tak bylo. Už ji máte?
Mám řadu analýz. Říkají, že některé operace byly mimořádně nevýhodné.
* To není konkrétní odpověď. O kolik peněz Praha přišla?
Naprosto přesně takové číslo říci dnes neumím.
* Vy vůbec nevíte, kolik to bylo?
Nebylo to přesně specifikováno, a proto bych považoval za nekorektní to říkat. Požádal jsem další experty, aby rozkryli přesněji ty částky.
* Bylo o těch operacích rozhodováno kolektivně? Nebo za ně nese premiér osobní odpovědnost?
Samozřejmě nese. Některá z těch rozhodnutí nebyla kolektivní.
Foto popis| PAVEL BÉM (42). Pražský primátor (od roku 2002) a místopředseda ODS. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Věnoval se i studiu psychiatrie a problematice drog. V letech 1997-98 byl generálním tajemníkem Meziresortní protidrogové komise. V letech 1998-2002 starostou Prahy 6. Je ženatý, s manželkou Radmilou má dva syny.
Foto autor| FOTO: MAFA - MICHAL SVÁČEK