Lesy hlavního města Prahy vítají školáky v rámci Týdne lesů 2016
Víte, že lesnatost českých zemí za Marie Terezie v roce 1790 byla pouhých 25 %? Dnes je to už 34% celkového území. A víte, že jen u nás využijeme celý pokácený strom? A víte i to, co přesně dělá lesník a jaká v pražských lesích žijí zvířata? Na sedm set pražských dětí to od tohoto týdne vědět bude.
- 4 minuty čtení
Pražský lesopark Hostivař se v pondělní ráno 9. května hemžil dětmi. Celkem šest tříd žáků základních škol, z toho jedna třída speciální školy, se vypravilo do lesa na setkání s lesníky. Pražská příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy tu totiž pořádá akci v rámci Týdne lesů 2016.
Profesionální lesníci nechají děti nahlédnout pod pokličku svého řemesla
Průvodce, vedoucí střediska Ekologická výchova Ing. Václav Nejman, připomněl, že tento projekt založily Lesy hlavního města Prahy a letos probíhá už osmý ročník. Mezitím se zapojila i další města a obce po celé republice. Akce je určena pro děti základních škol, pro které je připraveno šest stanovišť, rozmístěných v krásném prostředí lesoparku. Na každém ze stanovišť jim profesionální lesníci prozradí něco ze zákulisí svého krásného a náročného povolání, na závěr si děti mohou vyrobit i malý suvenýr ze dřeva pražských stromů.
Největší býložravec? Plejtvák!
Denně akci navštíví na sto padesát dětí – a nejinak tomu bylo i tentokrát. Na začátku jim inženýr Nejman rozdává pracovní listy s otázkami. Jedna z nich zní, jaký je náš největší býložravec. Brýlatý klučina stojící vedle v tom má jasno: „Plejtvák obrovský přece!“ Vydávám se s jeho třídou ze Základní školy Křimická, abych zjistila, jak na tom jsou pražské děti se vztahem k lesu a jeho obyvatelům.
Vše o stromech a práci v lese
Prvním stanovištěm, na které spolu s dvaceti třeťáky dorazíme, je Pěstování a ochrana lesa. Děti se tu dozví, jak se les sází a jak se chrání proti divokým zvířatům i vandalům. Na dalších stanovištích se pak dozví, jak les dál roste a jak se vychovává. „No přece pilou,“ říká mladý lesník a paní učitelka si zasněně povzdechne. Děti si mohou vyzkoušet, jak se stromy měří – pomocí speciálního zaměřovacího přístroje spočítají výšku nedalekého smrku a pak speciální kleštěmi změří tloušťku kmene, učí se i číst letokruhy.
Lesní dělníci ukázali opravdovou lesní dřinu
Pak společně vyrážíme k asi nejzábavnějšímu stanovišti. Je u něj zaparkován traktor a klukům hned svítí oči. Tady se totiž dozvíme od opravdových lesních dělníků, jak se stromy kácí, jak se pokácený strom osekává a jak se „zapřáhne“ za traktor. Děti se dozví i to, že v nepřístupných terénech se stále dřevo stahuje s koňmi. „Vážně?“ nevěří malá Janička. „Já myslela, že koně jsou jen v pohádkách.“ „Anebo ve středověku,“ poučuje ji spolužák. To už si je ale odvádí lesáci a ukazují jim přilby, které nosí na ochranu a sluchátka, díky kterým při zvuku motorové pily neohluchnou. Děti si je nasazují a s velkým haló si vyzkoušejí, jaké to je, když je „klepne“ větev do hlavy. „Slyšel jsi něco?“ ptám se jednoho z chlapců. „No trochu jo. Ale nebolelo to vůbec,“ zubí se vesele. A pak už probíhá ukázka řezání motorovou pilou a také to, jak se kmen řetězy přiváže k traktoru a jak ho lesník ovládá pomocí dálkového ovládání. Když se nakonec starší lesník ptá, kdo z kluků by chtěl dělat v lese traktoristu, hlásí se všichni. I holčičky.
Živá sova a určování zvířat
Skupinka dobíhá ke stanovišti, věnovanému lesním zvířatům a myslivosti. Tady je čeká živá sova, puštík, jakého děti znají ze Tří oříšků pro Popelku. A také další lesníci s ukázkami různých kožešin a paroží, které mají děti poznávat. A tady děti příjemně překvapují. Suverénně poznají i daňčí lopaty a rozeznají srnce od jelena – což dělává problémy i dospělým. A konečně uslyší i odpověď na to, jaký je největší u nás žijící býložravec. Ne, není to velryba plejtvák, ale los evropský. Lesník jim ukáže jeden z jeho obrovských parohů – samotné dítě ho neunese a tak ho potěžkávají ve dvojicích.
Vzkazy lesu
Na posledním stanovišti skupinka dětí píše na lístky vzkazy pro les. „Ať hezky rosteš a je v tobě hodně zvířátek,“ píše Terezka. Inženýr Nejman se usmívá. Sledujeme, jak děti vyrábí drobné přívěsky ze dřeva. „Dřevo je jeden z mála opravdu obnovitelných zdrojů, které naše republika má,“ končí lesník. „Ukazujeme tu veřejnosti šetrné hospodaření s pražským lesním bohatstvím. Jsme příspěvková organizace, nezávislá na těžbě dřeva, hospodářský aspekt naší práce je potlačen. Těžbou dřeva bychom si opravdu nevydělali. Hlavní je pro nás rekreační a ekologická funkce.“
Úkolem lesníků při trvale udržitelném hospodaření v lesích je zachovat rovnováhu mezi kácením stromů a jejich výsadbou. A to tak, aby uchovali kvalitní a zdravé lesy budoucím generacím, a stávající generace přitom mohla využívat tak báječnou a obnovitelnou surovinu, kterou je dřevo. Ti pražští si dali za úkol také šíření osvěty – a musím potvrdit, že se jim to daří. Rozzářené dětské oči zaručují, že tohle výchovné dopoledne si díky Lesům hlavního města Prahy a Magistrátu hlavního města Prahy budou pamatovat.
Týden lesů 2016 se v pondělí a úterý koná v Hostivařském lese, ve středu, čtvrtek a pátek v Krčském lese.
Více info na http://www.lhmp.cz/
A co ještě prozradil Ing. Václav Nejman?
Unikátní lesní hospodaření a tradice
„Věděli jste, že u nás v České republice se každý pokácený strom zpracuje z devadesáti procent? V zahraničí to přitom bývá tak dvacet až třicet procent.Tento náš systém je světově unikátní, existuje jen ve Střední Evropě, ostatní země světa náš vzdělávací a zalesňovací systém obdivují. Tradice lesnictví pochází od Marie Terezie, dnešní lesníci jsou dědici dvousetleté tradice,“ říká inženýr Najman, který stojí za celou akcí
Záchranná stanice pro zvířata
Pod Lesy hlavního města Prahy spadá také Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Praze Jinonicích. „Teď na jaře máme největší shon,“ říká inženýr Najman. „Jen v týdnu od 1. do 7. května jsme přijali 173 nových zvířecích přírůstků. Máme tu úplnou zvířecí školku, aktuálně je to tu samé mládě kuny a liščata.“ Pochlubil se i tím, jak úspěšně se jim daří odchovávat osiřelé zajíčky. A líčí i to, jaká zvířata překvapivě odchytávali i v rušné zástavbě. „Chytali jsme jezevce na Strossmayerově náměstí a jelena siku ve Strašnicích.“ A víte, že i v Krčském lese žijí divoká prasata?
Exotika pro pražské děti i aplikace školních znalostí
„Během pěti dnů, kdy Týden lesů probíhá, uvidí pražské děti pro ně naprostou exotiku. Mají možnost vidět lesníky při práci, leccos si vyzkoušet. Děti by měly odejít s tím, že péče o les je koloběh, že lesník se o strom stará od semínka po dospělý strom a jakmile ten strom zestárne, musí uvolnit místo mladším a na volné místo přijde nový stromek, který lesník zase vysadí,“popisuje Nejman. „Děti se tu naučí i používat ve škole nabyté znalosti. Třeba matematiku, konečně pochopí, že všechny ty Pythagorovy věty jsou užitečné. A paní učitelky jsou nám za to pak vděčné,“ uzavírá s úsměvem Ing. Nejman.