Nepovolený údajný petiční stánek od Úřadu vlády ČR zmizí

20. února 2024
20. února 2024

Nepovolený údajný petiční stánek před Úřadem vlády ČR bude odstraněn. V souladu se zákonem se o to postará Městská část Praha 1 ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, policií a dalšími kompetentními orgány.

  • 2 minuty čtení

„Jsme přesvědčeni, že ostudný slum u Úřadu vlády ČR musí zmizet. Dalece přesahuje to, co si představujeme pod pojmem petiční místo. Jednotlivé kroky vedoucí k jeho odstranění jsme pečlivě zvážili. Nechceme, aby bylo naše rozhodnutí následně zrušeno například kvůli byrokratické chybě. Je možné, že definitivní rozhodnutí učiní až soud. Tím však také vznikne judikát, který předpokládám, zajistí, aby se podobně absurdní situace v budoucnu již neopakovaly,“ uvedla starostka první městské části Terezie Radoměřská s tím, že shluk několika stanů dlouhodobě zneužívá petičního i shromažďovacího práva, komplikuje dopravu, hyzdí a obtěžuje své okolí, narušuje chod Úřadu vlády a ohrožuje veřejnou bezpečnost.

 

S jejím názorem naprosto souhlasí i primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, který také dlouhodobě hledá řešení tohoto ostudného stavu tak, aby bylo v souladu se zákonem. „Nikdo nikomu nechce a nebude odpírat žádné svobody zaručené Ústavou. Tento happening už ale překročil všechny meze a jsem společně s Prahou 1 připravený ho legálně ukončit,“ řekl primátor.

Původně jednoduchý petiční stánek, který se postupem času rozrostl, je v těsném sousedství několika chráněných objektů nejvyššího státního významu (kromě Úřadu vlády ČR jde o Kramářovu vilu, Strakovu akademii a vládní kryt), které jsou ve zvláštním režimu ostrahy 24/7. Ministerstvo vnitra ve stanovisku, které si od něj vyžádala městská část, konstatovalo, že dle petičního zákona pro umístění petičního stánku není třeba povolení státního orgánu. To výrazně limituje možnosti řešení, které mohla Praha 1 i další orgány aplikovat. Městská část musí samozřejmě postupovat pouze v intencích zákona. Na místě byla řešena jednotlivá podezření z páchání přestupků, například proti slušnému chování, čistotě či dopravním pravidlům.

„Respektujeme právo každého občana na svobodu projevu a shromažďování, ale musíme také chránit veřejný zájem a dodržování zákonů,“ zdůraznila starostka. „Přítomnost slumu na tomto místě je dlouhodobě problematická z hlediska bezpečnosti, provozu i hygieny. Obyvatelé slumu jsou navíc známí dezinformátoři, kteří kromě nenávisti šíří dezinformace například o covidu-19 či údajně smrtících 5G sítích. Pro mě už šlo o otázku osobní cti, abychom slum vyklidili.“

Městská část Praha 1 apeluje na veřejnost, aby při vyjadřování svých názorů a požadavků dodržovala zákonné rámce a respektovala práva ostatních občanů. K tomuto apelu se připojuje i Magistrát hlavního města Prahy. „Doufám, že pokud někdo volá po dodržování pravidel a slušnosti, bude je respektovat v první řadě sám. A mluvím o obyvatelích samozvaného bivaku u Strakovy akademie, který je ostudou celé Prahy,“ dodal primátor Bohuslav Svoboda.

Pozn. pro redakce: V pátek 23. února v 11:00 hodin se ve Společenském středisku VIA (Újezd 26, P1) uskuteční tisková konference na téma odstranění nepovoleného údajného petičního stánku před Úřadem vlády. Starostka městské části a primátor hlavního města zde představí konkrétní kroky a časový rámec odstranění. Pro akreditaci pište na mail petra.pekarova@praha1.cz.