Novely zákonů mají umožnit lépe postihovat nepoctivé taxikáře
Novelizací dvou zákonů v oblasti cen chce Praha zlepšit možnosti reálnějšího postihu nepoctivých taxikářů. Návrh novel Praha předloží Poslanecké sněmovně ČR k projednání. Úprava právních předpisů má především prodloužit lhůty pro možnost uložení pokuty tak, aby se provinilý nemohl za pomoci průtahů ve správním řízení postihu nakonec vyhnout.
- 3 minuty čtení
/zpráva z 21. jednání Rady hl. m. Prahy 12. června 2007/
Novelizací dvou zákonů v oblasti cen chce Praha zlepšit možnosti reálnějšího postihu nepoctivých taxikářů. Návrh novel Praha předloží Poslanecké sněmovně ČR k projednání. Úprava právních předpisů má především prodloužit lhůty pro možnost uložení pokuty tak, aby se provinilý nemohl za pomoci průtahů ve správním řízení postihu nakonec vyhnout.
„Podstatou návrhu je prodloužit dnes existující, jednoroční lhůtu pro možnost uložení pokuty na tři až pět let. Cenový kontrolní orgán není dnes v mnoha případech schopen do jednoho roku vydat pravomocné a vykonatelné rozhodnutí. Současný stav oslabuje v praxi pozici těchto úřadů a zhoršuje vymahatelnost zákona, který má za cíl chránit spotřebitele,“ řekl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který má problematiku metropolitní taxislužby ve své kompetenci, a dodal: „Ochrana spotřebitele je v zemích Evropské unie velmi citlivě sledována. I z tohoto důvodu je žádoucí, aby byly příslušné právní normy upraveny.“
Současná právní úprava je taková, že v případě zjištění podezření porušení zákona o cenách, zahájí cenový kontrolní orgán, kterým jsou například krajské a obecní úřady, správní řízení o porušení cenových předpisů. Zákon o cenách ukládá kontrolnímu orgánu povinnost uložit pokutu do jednoho roku ode dne, kdy se o porušení cenových předpisů dozvěděl. Správní řízení nelze navíc dnes zahájit na základě podnětu jiných orgánů než kontrolních orgánů, tedy ani např. na základě protokolu Policie ČR nebo Městské policie. Kontrolní orgán musí vždy provést znovu vlastní cenovou kontrolu. „Následuje sepsání protokolu. Dále se úřad musí vypořádat s námitkami účastníka řízení, zahájit správní řízení, shromáždit veškeré dostupné informace, zajistit výslechy svědků a provést důkazní řízení. Pokud do tohoto procesu vstoupí advokát obviněného, ten získává další zákonnou možnost prodloužit správní řízení. Docílit promlčení pokuty je tak mnohem jednodušší,“ upozornil náměstek Blažek na nedokonalost dosavadního právního systému.
V řadě případů se za půl roku podaří cenovému kontrolnímu orgánu vydat rozhodnutí, které obviněný napadne a v odvolacím řízení je postoupeno odvolacímu orgánu - ministerstvu. Odvolací orgán má třicet, případně šedesát dnů na projednání odvolání, které je možno ještě prodloužit o dobu nutnou k provedení dožádání nebo k provedení znaleckého posudku. V rámci odvolacího procesu může nadřízený orgán vrátit případ k novému projednání. Do této doby uplyne nejméně deset měsíců od spáchání přestupku. K uplynutí jednoroční lhůty zbývají už maximálně dva až tři měsíce, které nestačí k vydání pravomocného a vykonatelného rozhodnutí. Výše uvedený proces se v odvolacím řízení opakuje zhruba ve stejné režii. „Dalším velmi závažným problémem, komplikujícím proces vedení správního řízení, je systém doručování písemností účastníkům řízení. Ten rovněž neúměrně prodlužuje správní řízení, ale není předmětem této novely,“ zakončil Rudolf Blažek.
Návrh úprav Zákona o cenách a Zákona o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen musí schválit na svém dalším zasedání zastupitelé Hlavního města Prahy. Poté bude návrh doručen Poslanecké sněmovně.
V Praze 12.6.2007
Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061
Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.