VIDEO: Praha má nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek
Městská rada dnes schválila novelizovaná Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hlavního města Prahy. Přizpůsobují pravidla změnám, které proběhly v nadřazené legislativě i zkušenostem hl. m. Prahy, zpřísňují zadávání veřejných zakázek i jejich kontrolu a jdou v řadě směrů nad rámec platných zákonů. Současně radní požádali předsedy představenstev společností: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.; Kolektory Praha, a.s.; Kongresové centrum Praha, a.s.; Obecní dům, a.s., a Pražská vodohospodářská společnost, a.s., aby při zadávání veřejných zakázek v podmínkách těchto společností postupovali přiměřeně podle těchto nových pravidel pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hlavního města Prahy.
- 3 minuty čtení
/zpráva z 25. jednání Rady hl. m. Prahy 17. července 2012/
Na společnosti kontrolované městem není novela města přímo vztažena, protože společnosti mohou mít svá specifika, ale město je jejich rozhodujícím akcionářem a tak požadavek na implementaci do svých systémů je de facto závazným pokynem. „Slíbili jsme, že budeme všemi způsoby snižovat korupční rizika v úřadu hl. m. Prahy i městem kontrolovaných společnostech a tato novela je jedním z nástrojů, který směřuje přímo k tomuto cíli. Je jednoznačná, přehledná a tvrdší než samotný zákon a zpřísňuje i kontrolu,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
„Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v hl. m. Praze z roku 2010 jsou zastaralá a neodpovídají novelizovaným zákonům ani představám vedení města o průhlednosti celého procesu zadávání veřejných zakázek. Novelizace proto byla nezbytná. Do novely jsme zapracovali i Protikorupční strategii hl. m. Prahy na léta 2011 – 2014. Celý proces související s veřejnými zakázkami města tak bude podroben větší kontrole a i další podstatné změny vytváření transparentnější a maximálně otevřený způsob zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy. Pražská pravidla pro zadávání veřejných zakázek jsou nyní přísnější než zákon o zadávání veřejných zakázek. Například přímo dopadají i na veřejné zakázky malého rozsahu, přičemž současně stanoví nižší finanční limity v jejich rozsahu,“ uvedl radní Lukáš Manhart (TOP 09).
Novelizovaná pražská pravidla pro zadávání veřejných zakázek nejen akceptovala všechny změny, které přinesl zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, účinný od počátku dubna letošního roku, ale nad rámec zákona zavádí:
- V případě veřejných zakázek, jejichž předpokládaná hodnota odpovídá nejméně finančnímu limitu stanovenému pro zakázky malého rozsahu, zpracuje zadavatel před zahájením zadávacího řízení záměr realizovat veřejnou zakázku. Zadavatel předloží záměr ke schválení Radě HMP. Schválení záměru Radou HMP je podmínkou pro zahájení zadávacího řízení.
- O výběru nejvhodnější nabídky a uzavření smlouvy rozhoduje Rada HMP v případě všech veřejných zakázek, jejichž předpokládaná hodnota odpovídá nejméně finančnímu limitu stanovenému pro veřejné zakázky malého rozsahu.
Došlo tak ke snížení limitů, do kterých je ředitel zadávajícího odboru oprávněn zadat veřejnou zakázku samostatně (dříve 6 mil. Kč).
- Do Pravidel byla včleněna také Městská policie HMP.
- Zadavatel povinně uveřejňuje také ostatní dokumenty nad rámec požadovaný zákonem (uveřejňovány na profilu zadavatele), a to na úřední desce (vyhlášení VZ malého rozsahu, zápisy, protokoly atd.), tedy také vyhlášení, která nejsou dle zákona povinně uveřejňována na Profilu zadavatele, ve Věstníku veřejných zakázek či v Úředním věstníku, a pro která Pravidla stanoví povinnost uveřejnění.
- V případě veřejných zakázek malého rozsahu, jejichž cena nepřesáhne 500.000,- Kč bez DPH, je zadavatel povinen uveřejnit výši skutečně uhrazené ceny na Úřední desce.
- U veřejných zakázek malého rozsahu je povinnost zasílat výzvy minimálně pěti dodavatelům k předložení cenové nabídky (původně 3).
- Zadavatel je povinen použít elektronickou aukci v případě zadávání veřejné zakázky na dodávky zboží vymezeného prováděcím právním předpisem.