Praha má šanci mládnout a bude potřebovat více mateřských škol
Počet narozených dětí v Praze v letošním prvním pololetí poprvé za více než posledních pětadvacet letech převýšil počet zemřelých. Za prvních šest měsíců se v metropoli narodilo o 222 dětí více než ve stejném stejnému období loňského roku.
- 3 minuty čtení
Počet narozených dětí v Praze v letošním prvním pololetí poprvé za více než posledních pětadvacet letech převýšil počet zemřelých. Za prvních šest měsíců se v metropoli narodilo o 222 dětí více než ve stejném stejnému období loňského roku.
„To je dobrá zpráva, Praha má šanci mládnout a jsem potěšen tím,že HMP mohlo k projektu rozšíření školky na kapacitu 120 míst pomoci výraznou finanční částkou , “ uvítal statistiku pražský primátor Pavel Bém.
V současné době je v pražských mateřských školách přibližně 31 tisíc dětí. Prognóza na příští čtyři roky počítá, že bude zapotřebí umístit téměř 33 500 dětí.
S předpokládaným nárůstem dětí požádaly již od září letošního roku některé městské části o navýšení kapacit svých mateřských škol. Jedná se např. o Nebušice, Dolní Měcholupy, Kolovraty či Prahu 11.
„Trend narůstající potřeby míst pro děti v předškolních zařízeních sledujeme, hlídají si ho i městské části a snaží se hledat řešení. Hlavní město Praha je připraveno podat pomocnou ruku, o čemž nepochybně svědčí i příklad školky v Dolních Počernicích. V rozpočtu města je a bude k dispozici finanční rezerva, kterou můžeme využít i pro příspěvky městským částem na rekonstrukce či výstavbu nových mateřských školek,“ dodal primátor Bém.
V Praze je v současné době 333 předškolních zařízení. Zřizovatelem naprosté většiny z nich (296) jsou městské části, u 17 speciálních školek je jím Hlavní město Praha, 10 mateřinek zřídily soukromé subjekty a stejný počet je církevních.
I v hlavním městě – stejně jako v celé republice - od druhé poloviny 90. let klesal počet dětí. Ve srovnání s předchozími lety to bylo zhruba o 18 % a zanikly proto i některé školky, jejichž finanční zajištění provozu nebylo pro zřizovatele únosné. Po roce 2002 se počet míst ve školkách v podstatě stabilizoval a optimalizovala se síť těchto zařízení. To potvrzují i slova pražského primátora: „Docházelo například ke slučování mateřských škol se základními nebo některé školky byly spojeny pod jedno ředitelství. Toto slučování probíhalo maximálně citlivě nejen s ohledem na ekonomické aspekty, ale zohledňovala se dostupnost mateřských škol i jejich rovnoměrné rozložení.“
Podle školského zákona platného od ledna loňského roku musí mateřské školy přednostně přijímat děti předškolního věku a až na ostatní volná místa mohou být přijaty děti mladšího věku či děti na částečnou docházku. Všichni předškoláci, mezi nimiž je velká část dětí s odkladem školní docházky, byli umístěni a ostatní děti byly přijímány na základě kritérií, které si stanovují ředitelky jednotlivých školek. V lokalitách, kde se staví nové byty a rodinné domy – zejména v okrajových částech Prahy – není snadné vyhovět žádostem rodičů o umístění dětí do nejbližší školky, řešení se nachází v nabídce míst v jiné dostupné mateřince. Podle informací odboru školství Magistrátu hl. m. Prahy byl v předškolních zařízeních počet volných míst a počet neumístěných dětí téměř vyrovnaný.
V průběhu uplynulých čtyř let bylo opraveno, rekonstruováno, modernizováno, případně nově postaveno 90 mateřských škol. Finanční prostředky vložené do těchto investic představují v souhrnu 338 mil. 126 tis. korun.
V Praze 27. 9. 2006
Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma