Rozhovor s radním hlavního města Prahy Bc. Janem Štrofem o problematice dětských domovů, otištěný dne 10.11. 2005 v deníku Metro
V hlavním městě Praze se bude stavět Domov rodinného typu pro 48 dětí. Rozhodli jsme se vyřešit fakt, že současné ústavy nedokážou objem odebraných dětí pojmout.
ROZHOVOR |
|
|
|
Metro | 10.11.2005 | rubrika: Hlavní město Praha /Komerční příloha/ | strana: 6
s radním hlavního města Prahy Janem Štrofem o problematice dětských domovů
* V Praze je dětských domovů nedostatek, jaká je situace v jiných krajích?
Potíže s umisťováním nových svěřenců mají prakticky všechny dětské domovy v zemi. Místa prostě nejsou. A tak se na mnoha místech rozhodli, že ústavů přibude. Nové domovy pro opuštěné děti se budují. Zcela nový ústav vyroste také v Brně. V hlavním městě Praze se bude stavět Domov rodinného typu pro 48 dětí. Rozhodli jsme se vyřešit fakt, že současné ústavy nedokážou objem odebraných dětí pojmout.
* Jak hodlá hlavní město tento problém řešit ?
Dohromady nyní žije v ústavech 20 tisíc dětí. V pražských domovech žije 106 dětí a dalších 302 dětí kvůli malým kapacitám žije v ústavech mimo Prahu. Město by pro navracející se děti z mimopražských domovů potřebovalo 380míst. Hodláme postavit nový dětský domov na „zelené louce“, kam alespoň část dětí nastěhujeme. O tom, kde bude umístěn, se jedná.
* Jak by měl nový dětský dům vypadat?
Mělo by se jednat o komplex budov, kde každý domek tvoří jednu bytovou jednotku, kterou může obývat maximálně osm dětí se svým vychovatelem. Součástí novostavby budou také tzv. startovací byty, které by byly smluvně pronajímány zletilým a nezaopatřeným dětem dětského domova, které se připravují na budoucí povolání a nemají kde bydlet. Pokusíme se je připravit na rodinný život a doufám, že je tak uvítáme do společnosti, kde základem je rodina.