Soutěž o nejkrásnější stavbu ze sněhu již zná své vítěze
Náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková se dnes zúčastnila slavnostního vyhlášení výsledků soutěže o nejkrásnější stavbu ze sněhu, kterou pro děti z pražských speciálních a praktických škol připravil tým projektu Čistá a zelená Praha – Pro zdravé město. Akce se konala v prostorách vítězné Základní školy praktické a Základní školy speciální Trávníčkova v Městské části Praha 5.
- 3 minuty čtení
Náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková se dnes zúčastnila slavnostního vyhlášení výsledků soutěže o nejkrásnější stavbu ze sněhu, kterou pro děti z pražských speciálních a praktických škol připravil tým projektu Čistá a zelená Praha – Pro zdravé město. Akce se konala v prostorách vítězné Základní školy praktické a Základní školy speciální Trávníčkova v Městské části Praha 5.
Myšlenka zorganizovat tuto netradiční soutěž vznikla díky letošní bohaté sněhové nadílce v lednu a trvala do poloviny února. Děti z pražských speciálních a praktických škol překvapily svojí kreativitou a v neposlední řadě kromě zábavy a aktivního pohybu na čerstvém vzduchu pomohly odklidit sněhové závaly ze školních pozemků.
„Jsem ráda, že se veřejnost přesvědčí o tom, že i tyto děti jsou velmi schopné a kreativní. Naším cílem je jejich maximální zapojení do běžného života. Musíme se naučit, jak těmto dětem pomáhat a snažit se rozvíjet jejich nadání. Jsem přesvědčena, že mnozí z nich se stanou velmi cennými členy společnosti,“ uvedla náměstkyně primátora Marie Kousalíková.
Organizátoři oslovili po vyhlášení soutěže jednotlivé základní školy zřizované hlavním městem Prahou a po její uzávěrce umístili fotografie všech došlých výtvorů na webové stránky Projektu čisté a zelené Prahy. Od tohoto data bylo spuštěno hlasování, které bylo ukončeno 25. 2. 2010 s následujícími výsledky:
1 . místo: Základní škola praktická a Základní škola speciální Lužiny, Praha 5, Trávníčkova 1743, socha Krakonoše
2 . místo: Základní škola Tolerance, Mochovská 570, Praha 9, živé sousoší želvy sloní
3. místo: Základní škola praktická a Základní škola speciální Lužiny, Praha 5, Trávníčkova 1743, stavba sněhového iglů
Tvůrci tří nejúspěšnějších soch obdrželi za odměnu volné vstupenky do Zoologické a Botanické zahrady hl. m. Prahy. Obě organizace jim připraví speciální program. Protože se soutěže zúčastnily i děti tělesně handicapované, zajistili pořadatelé jejich dopravu do pražské ZOO a Botanické zahrady zdarma za pomoci společnosti Societa, převoz ostatních dětí nízkopodlažním autobusem společnost Veolia Transport.
Speciální školy v hlavním městě Praze
Z celkem 55 speciálních škol na území hlavního města, zřizuje Praha 38, zřizovateli 8 jsou soukromé subjekty, 6 církve a 3 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Počet žáků vyžadujících speciální vzdělávací potřeby v posledních letech narůstá a zároveň však dochází ke změně složení žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a druhy postižení. Stále častěji se u dětí a žáků vyskytují problémy jako důsledky krize rodiny, nízkého ekonomického a sociálního zázemí. Narůstá počet dětí a žáků s psychiatrickými diagnózami, ve zvýšené míře se objevují poruchy učení, poruchy chování a pozornosti.
Speciální školy zřizované hlavním městem Prahou:
- školy vzdělávající žáky se zrakovým postižením
- školy vzdělávající žáky s mentálním postižením
- školy vzdělávající žáky s tělesným postižením
- školy vzdělávající žáky se sluchovým postižením
- školy vzdělávající žáky s kombinovanými vadami
- školy při zdravotnických zařízeních
- školy vzdělávající žáky s vývojovými poruchami učení
- školy vzdělávající žáky s vadami řeči
- školy vzdělávající žáky se specifickými poruchami chování
Ve školním roce 2009/2010 se v těchto speciálních školách vzdělává 3460 žáků.
V Praze 10. 3. 2010
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.