Tři lékařské přístroje zaplatí Praha 1. lékařské fakultě UK
/Zpráva z 30. zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy 22. 10. 2009 /
- 3 minuty čtení
/Zpráva z 30. zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy 22. 10. 2009 /
Zastupitelstvo hlavního města na svém dnešním zasedání schválilo účelovou investiční dotaci 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a společným pracovištím s Všeobecnou fakultní nemocnicí. Celkem 4 571 000 korun věnuje Praha na lékařské přístroje.
„Hlavní město se v rámci svých možností snaží podpořit pražské zdravotnictví, a to jak v oblasti přístrojového vybavení pro každodenní praxi, jako v případě naší dotace pro Motol, tak v oblasti vědecké činnosti a výuky nových lékařů, jako má za cíl naše dotace 1. lékařské fakultě,“ řekl radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák, který návrh Zastupitelstvu předkládal. „O tom, že je ve vědě a výchově nových lékařů třeba neustále držet krok se světovým standardem, mohou nejzasvěceněji pohovořit odborníci. Já bych za hlavní město dodal, že Praha má velký podíl na výchově nové generace vědců i lékařů i na poskytování zdravotní péče v rámci celé České republiky. Tím pochopitelně nechci ubírat význam jiným městům, chtěl bych jen popsat rozsah zdravotnictví v hlavním městě,“ dodal Pešák s tím, že Praha má na svém území celkem 4 071 zdravotnických zařízení, 28 nemocnic a 14 odborných léčebných ústavů.
Přístroje, které budou sloužit 1. LF a VFN:
Vysokoúčinný kapalinový chromatograf je univerzálním laboratorním zařízením umožňujícím separaci širokého spektra biomolekul, ale např. i xenobiotik (nejčastěji léků). Zakoupením tohoto zařízení získá Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky l. LF UK a VFN laboratorní přístroj, který umožní rozšířit počty analýz i spektrum biochemických metod používaných k vyšetřování nemocných Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zejména se jedná o vyšetřování imonosupresivních léků podávaných nemocným po orgánových transplantacích a po transplantacích kostní dřeně.
Fluorescenční mikroskop BX51 s analýzou obrazu je špičkovým mikroskopem pro výzkum. Laboratoř experimentální buněčné terapie při l. interní klinice l. LF UK a VFN se zabývá výzkumem buněk vhodných pro léčbu kostních a krevních onemocnění, pro účely rekonstrukční chirurgie a výzkumem buněk podporujících krvetvorbu pro účely transplantace kostní dřeně a léčby nádorových onemocnění. Ve výzkumu kostních buněk významně laboratoř spolupracuje s Lékařskou fakultou Gustava Caruse v Drážďanech. Dále se laboratoř zabývá studiem cévních a imunitních buněk. V neposlední řadě toto pracoviště vychová postgraduální studenty. Mikroskop bude sloužit pro studium vzájemných vztahů kostních a krvetvorných buněk, jakož i dějů, které probíhají v kostních buňkách v průběhu tvorby kostní hmoty a v buňkách zajištujících imunitu. Bude využit pro vysoce specializovanou diagnostiku hematologických onemocnění včetně malignit.
Laser Candela GentleLASE bude sloužit pro řešení např. cévních defektů jako naevus araneus, naevus flameus, hemangiomy, metličkové varixy či teleangiektasie, kdy v některých případech se jedná o metodu volby a ostatní léčba je pouze symptomatická. Využití laserů je v současné době naprosto běžné i v dalších oborech medicíny a je nutné vzdělávat nejen lékaře-specialisty, ale již studenty lékařských fakult minimálně pro možnost plně informovat pacienta o různých možnostech léčby.
V Praze 22. 10. 2009
_______________________________________________________________________________________________________________
PhDr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.
______________________________________________________________________________________________________________