Výstavba haly je prý v rukou magistrátu

Hospodářské noviny - 8.3.2001 (zdroj ČTK)
Výkonná rada MS 2003 hodlá informovat předsednictvo Mezinárodní hokejové federace (IIHF) o situaci a problémech okolo plánované výstavby nové víceúčelové haly v Praze na Hagiboru. Jednání vrcholného orgánu světového hokeje, jež se bude stavem příprav projektu zabývat, se uskuteční 16. a 17. března ve španělské Malaze.Výkonná rada tak bude reagovat na dopis, jenž předsedovi českého svazu Karlu Gutovi zaslal generální sekretář IIHF Jan-Ake Edvinsson. Žádá ho v něm, aby česká strana potvrdila, zda je schopna dostát svému slibu ohledně výstavby nové haly z loňského kongresu IIHF v Petrohradu."Informace buď zašleme dopisem, nebo je bude na zasedání předsednictva IIHF osobně prezentovat pan Gut či místopředseda federace Miroslav Šubrt," řekl po včerejším zasedání rady MS 2003 generální sekretář svazu Jindřich Micka.Státní pozemky, na nichž by měla nová hala přičiněním sdružení finských investorů Multi-Areena Praha vyrůst, má v trvalém užívání TJ Bohemians, která by je podle zákona měla v červenci získat do vlastnictví. V současnosti se ale uvažuje o změně zákona, a pokud se tak stane, posuzovala by se záležitost podle zákona 219, upravujícího změny majetku ČR. Jednota by poté musela dokazovat, že na všech pozemcích jsou sportoviště.Uzavření smlouvy dosud brání nevyjasněné vlastnické vztahy na některých pozemcích. Investoři už sice obdrželi od Ministerstva financí požadovanou státní garanci na pozemky, která jim potvrzuje, že na vytipovaném území mohou bez obav začít stavět, nicméně chtějí ještě před uzavřením smlouvy s Bohemians vyřešit možný problém s restituenty vybraných stavebních parcel.V únoru předala Multi-Areena Praha magistrátu dokumentaci pro územní rozhodnutí. K té se nyní musí vyjádřit řada institucí a začátkem dubna by mělo být uzavřeno územní řízení. Poté je možno vydat územní rozhodnutí, které je základem pro udělení stavebního povolení. Podle časového harmonogramu by stavební práce mohly začít v srpnu. Náklady na stavbu nové haly dosahují přibližně dvou miliard korun. Výstavba má trvat 16 až 18 měsíců a podle plánu by měla být hala otevřena v lednu roku 2003, tedy tři měsíce před zahájením MS."Vše je nyní v rukou magistrátu, který pozemek na Hagiboru do projektu sám prosadil," míní Miloš Broukal, člen výkonné rady MS 2003 a generální ředitel Teleaxisu, marketingového partnera hokejového svazu. Připustil, že pokud by nebylo možno novou halu na Hagiboru včas postavit, mohla by se část šampionátu odehrát mimo českou metropoli. Třeba v Pardubicích, které se připravují přivítat na sklonku letošního roku účastníky světového šampionátu juniorů."V tom případě bychom se ale dostali do mnohem většího deficitu, a tudíž také museli požádat vládu o vyšší podporu. Příjmy z prodeje vstupenek nám náklady nepokryjí," dodal Broukal. Podle zpracovaných studií by naopak mohlo v pokladně hlavního města zůstat od návštěvníků šampionátu na daních z příjmů kolem dvou set miliónů korun.
(čtk)

Redakce IN
Tvrzení, ze „vše je nyní v rukou magistrátu„, je mírně řečeno nadsazené, což je velmi zdvořilý termín, protože míra jeho zkreslení spíše inklinuje k jinému slovu nacházejícímu se ve slovníku pod „L„. Faktická situace je podle informací radního Zdeňka Kováříka taková, že magistrát sice v únoru skutečně dostal dokumentaci pro územní rozhodování, ale jde o materiály k jakémusi předběžnému vyjádření, což je postup, který volí většina velkých investorů. Více méně si tak ověřují „průchodnost„ svých návrhů pro další řízení, zda musí některé věci doplnit atd. Tato dokumentace se posuzuje, ale na jejím základě nemůže být vydáno žádné rozhodnutí.
Naopak řádnou žádost o územní řízení a rozhodnutí magistrát ještě nedostal a jak Kovářík řekl: „Netrpělivě čekáme, až přijde oficiální žádost„.
Stručně shrnuto, územní řízení tedy zahájeno nebylo, protože o ně investor stále nezažádal, takže město nemůže vydat žádné územní rozhodnutí, které jak se v článku uvádí, „je základem pro udělení stavebního povolení„. S tímto tvrzením je možné (jako s jedním z mála) souhlasit ... na rozdíl od slov Miloše Broukala, který říká, že magistrát si pozemek na Hagibor do projektu sám prosadil. To už je vyslovená lež. Město pouze kdysi v územním plánu řeklo, že na Hagiboru lze postavit víceúčelovou halu. Bylo to dříve, než se začalo mluvit o mistrovství světa a stavbě hokejové haly, což už je vysloveně záležitost Bohemians, hokejového svazu a státu, protože pozemky, na kterých má být projekt uskutečněn, jsou pozemky státními a soukromými. Praha pouze vyšla hokeji vstříc tím, že pár svých parcel, které tady má, dala pro projekt k dispozici a řekla, že vyjde investorovi i pořadatelům maximálně vstříc, protože chce akci podporovat. Což dělá. Ale jinak jde celý projekt mimo město a při vší vstřícnosti je investor hokejové haly na Hagiboru investorem jako každý jiný, který musí splnit povinnosti, které mu (stejně jako magistrátu) v územním a stavebním řízení ukládá platná legislativa. Povinnost si o územní rozhodnutí zažádat je, při vší úctě základní, „aby se vůbec něco mohlo dál dít„.
Prohlášení ze strany investora, Bohemians a dalších institucí a lidí, které přenášejí odpovědnost za projekt na Prahu, se objevují v poslední době opakovaně. Nejsou pravdivá a z jejich frekvence lze spíše usuzovat na rostoucí nervozitu řady lidí, kteří si uvědomují, že i vlastními spory dostali celý projekt do časového skluzu, který se začíná blížit k „hraně„, kdy je ještě možné ho v reálném čase uskutečnit. A začínají si tak trochu připravovat alibi pro případ, že něco nevyjde. Použít v tomto případě „mediálně„ argument, že „město žádost včas nevyřídilo„, do tohoto schématu zapadá.
Proto je potřeba brát informace uvedené v úvodu velmi vážně: investor o územní rozhodnutí nezažádal a vytváří tak stále napjatější situaci, protože územní a stavební řízení má své lhůty. Odpovědnost je jednoznačně na jeho straně, nikoli na straně města. A té se lidé, kteří za projekt odpovídají, nemohou zbavit ani před veřejností.
8. března 2001
8. března 2001