04192004-článek-MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy-Lidové noviny-Nejsme gubernátoři

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se před časem nechala slyšet, že se téměř všichni starostové českých měst a obcí chovají jako gubernátoři. V tu chvíli jsem si představil bodrého mužika zabaleného v luxusním kožichu, který v ruce třímá stakan vodky a od místních podnikatelů blahosklonně přijímá měšce plné zlata.

Nejsme gubernátoři

 

 

 

Lidové noviny | 19.4.2004 | rubrika: Horizont | strana: 14 | autor: Pavel Bém

Státní zástupkyně Benešová obvinila 6250 komunálních politiků z korupce

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se před časem nechala slyšet, že se téměř všichni starostové českých měst a obcí chovají jako gubernátoři. V tu chvíli jsem si představil bodrého mužika zabaleného v luxusním kožichu, který v ruce třímá stakan vodky a od místních podnikatelů blahosklonně přijímá měšce plné zlata. Osobu amorální, bezskrupulózní a prodejnou.
Paní Benešová svým výrokem bez předložení jakýchkoli důkazů vlastně obvinila 6250 komunálních politiků z toho, že nějakým obzvláště zavrženíhodným způsobem porušují platné zákony. V očích veřejnosti označila hlavy českých měst a obcí za jakési svévolné samovládce, kteří nejsou nikým a ničím kontrolováni
Tím však veřejnost uvedla v omyl. A to by si takto vysoce postavený státní úředník, který respektuje kupříkladu presumpci neviny, neměl dovolit. Primátoři a starostové jsou totiž na rozdíl od carských gubernátorů volenými veřejnými činiteli a musejí se zodpovídat jak radě svých obcí a jejich zastupitelstvu, tak i svým voličům.
ODS snahu paní nejvyšší státní zástupkyně o rozkrytí korupčních kauz opravdu upřímně vítá, ale proti jejímu hanobícímu výroku se ohradit musela, a to nejen jménem svých komunálních politiků, ale jménem všech 6250 starostů a primátorů bez rozdílu politické příslušnosti, kteří tuzemskou samosprávu řídí. A co se nestalo? Prý není divu, že ODS jako potrefená husa kejhá, když má máslo na hlavě. Tedy alespoň se v tomto smyslu nechali slyšet někteří komentátoři.
A mně už připadá opravdu zvláštní, že kdykoli se v poslední době začne mluvit nebo psát o korupci, novináři skloňují výhradně jméno ODS. Přitom zatím jediným z korupce usvědčeným politikem je sociálnědemokratický exministr financí Ivo Svoboda a jeho spolupracovnice Barbora Snopková stejné politické příslušnosti. Ti mimo jiné nedávno při zahájení kampaně k volbám do Evropského parlamentu hrdě pózovali vedle premiéra Špidly na Řípu.
Kromě nich za mřížemi skončil ještě Kavanův bývalý generální sekretář Karel Srba, který nejen že byl obviněn z korupce při zadávání zakázek českých zastupitelských úřadů, ale ještě byl nakonec usvědčen z toho, že si objednal vraždu novinářky, která dotyčnou kauzu rozvířila. A tak bychom mohli pokračovat dále. Podle tuzemských médií to však vypadá, že za zkorumpovanost české státní správy i samosprávy může ODS.

Říkáme korupci jasné ne

Netajím se tím, že boj proti korupci považuji za jeden z nejdůležitějších úkolů, které jsem si pro svou politickou dráhu předsevzal. Stejně jako výkonná rada ODS beze zbytku zastávám zásadu "padni, komu padni". Dnešní ODS říká většinou hlasů svých členů korupci jasné "ne" a intenzivně se zasazuje o její minimalizaci. Řešení však nevidíme v bezhlavém obviňování tisíců z velké většiny poctivých a pracovitých lidí, ale ve zmenšení prostoru přebujelého státu pro rozhodování na všech úrovních, v úpravě naší legislativy a důsledné kontrole jejího dodržování.
Na rozdíl od opozice totiž nevidíme v protikorupčním boji politickou zbraň. Důkazem toho, že je tato problematika k politikaření zneužívána, je kupříkladu kauza bývalého kladenského primátora. Ta rozvířila veřejné mínění ani ne tak otázkou, zda pan exprimátor zneužil, či nezneužil své pravomoci při podpoře města kladenskému hokeji či nákupu služebního vozu, jako tím, zda je vůbec možné uplatnit institut uvalení vazby z důvodu možného ovlivňování svědků u případu, který je starý několik let a kde už museli být všichni klíčoví svědci dávno vyslechnuti.
Je jasné, že blížící se volby do Evropského parlamentu politické souboje na tuzemské scéně přiostřují, a tak to má být. A to, že má Česká republika, ale i ostatní členské země EU, včetně nově přistupujících, problémy s fenoménem korupce, je všeobecně známý fakt, který si politici berou do úst napříč celým spektrem. V této zemi není parlamentní strany, která by ve svém ctěném pozadí neměla nějaký ten korupční brok. A dokud po sobě budou potrefení plivat jedovaté sliny místo toho, aby připravili kvalitní zákony, novelizovali právě mizerně novelizovaný zákon o veřejných zakázkách a začali odstraňovat tu nejpodstatnější příčinu korupčního prostředí, bude to tu pořád jen jako na pouťové střelnici.

19. dubna 2004
19. dubna 2004