Zápis č.2 z výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP
ze dne 16.2. 2004
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
Z á p i s č. 2
z jednání výboru konaného dne 16. února 2004
Místo: Magistrát hl.m. Prahy, zasedací místnost č. 430, Mariánské nám. 2, Praha 1
Přítomni: Ing. Marie Kousalíková, Mgr. Bohumil Černý, p. Ondřej Gál, RNDr. Igor Němec,
pí Markéta Reedová, RNDr. Miroslav Prokeš, p.Jan Slezák, p. Jan Štrof,
Ing. Jana Vohralíková, Mgr. Ivan Martínek;
Hosté: z odboru školství MHMP: Ing. Dáša Hostašová, ředitelka odboru;
Mgr. Tomáš Ledvinka;
Jednání řídila Ing. Marie Kousalíková, předsedkyně výboru.
Jednání bylo zahájeno v 15.00 hod. a ukončeno v 15.45 hod.
Ověřovatel zápisu: Jan Slezák
Program a obsah jednání:
V úvodu byl schválen program jednání podle pozvánky. Do bodu „Různé“ byla na žádost Mgr. Martínka, ředitele odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP, aktuálně zařazena informace k III. kolu výběrového řízení k bezúplatnému převodu části majetku ve správě Fondu dětí a mládeže „v likvidaci“.
1. Kontrola zápisu z minulého jednání výboru
Zápis z 1. jednání výboru dne 19. 1. 2004 byl schválen bez připomínek.
2. Optimalizační záměry v pražském školství v letech 2004 - 2005
Členové výboru obdrželi předem podkladový materiál zpracovaný odborem školství MHMP „Program změn v síti škol a školských zařízení zřizovaných HMP 2004 – 2005“. Při vlastním projednávání byl všem přítomným navíc samostatně předložen přehled záměrů na změny v síti – devět sloučení škol a školských zařízení s účinností od 1.7.2004 – s doplňující informací o vypsání šesti konkurzních řízení na ředitele nástupnických organizací.
Přehled návrhů na sloučení škol a školských zařízení k 1.7.2004 je uveden v Příloze č.l usnesení.
V diskusi odpovídali radní Slezák, ředitelka odboru školství Ing. Hostašová a vedoucí pedagogicko-organizačního oddělení odboru školství Mgr. Ledvinka na dotazy přítomných. Dotazy se týkaly upřesnění důvodů optimalizačních záměrů, a to jak z ekonomického hlediska, tak z hlediska dopadu na výchovně vzdělávací činnosti škol a školských zařízení, tj. zda po sloučení subjektů nedojde ke zhoršení v řídící a pedagogické činnosti.
Závěr: výbor
1. b e r e n a v ě d o m í návrh záměrů na změny v síti škol a školských zařízení v roce 2004 a
2005 předložený odborem školství MHMP,
2. d o p o r u č u j e návrh záměrů na změny v síti škol a školských zařízení v roce 2004, uvedený
v Příloze č.1 usnesení, předložit Radě hl.m. Prahy a d o p o r u č u j e ZHMP tento návrh ke
schválení.
Schváleno jako bod usnesení všemi 9 členy výboru.
3. Finanční kontroly odboru školství a odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP
v roce 2003 a plány kontrol na rok 2004
Odbor školství MHMP a odbor uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP (dále jen „OMT MHMP“) předložily na vyžádání výboru přehledy provedených kontrol v roce 2003 a plány kontrol v roce 2004. Oba materiály byly všem členům výboru zaslány předem v elektronické podobě.
Členové výboru se při projednávání podrobněji zajímali především o výsledky kontrol odboru školství v konkrétních případech, které odbor vedly k podání návrhů na trestní oznámení resp. na vypsání konkurzního řízení na ředitele školy nebo školského zařízení.
Ředitelka Ing. Hostašová uvedla, že odbor školství v roce 2003 provedl kontroly u celkem 43 školských subjektů a místní šetření u 67 organizací. Při kontrole užití poskytnutého příspěvku soukromým školám podle zákona č.306/1999 Sb., bylo ve dvou ze 13 kontrolovaných soukromých škol zjištěno porušení rozpočtové kázně a provedeno oznámení příslušným finančním úřadům, v jednom případě byl podán návrh na MŠMT k zahájení řízení o vyřazení ze sítě škol. Kontroly v příspěvkových organizacích zřizovaných HMP byly zaměřeny na hospodárnost, účelnost a efektivitu vynaložených veřejných finančních prostředků ve smyslu zákona č.320/2001 Sb., o finanční kontrole, dále se zde kontroly zaměřovaly na plnění zákonů v oblasti školství. Ve čtyřech případech byla odborem školství zjištěna podezření ze spáchání trestného činu a podána trestní oznámení.
Předsedkyně výboru Ing. Kousalíková se v souvislosti se zjištěným porušením předpisů v oblasti hospodaření a účetnictví zajímala o způsob zajištění této agendy na školách. Mgr. Ledvinka z odboru školství k tomu sdělil, že agendy zajišťují buď hospodářky a účetní jako zaměstnanci škol, nebo škola najímá účetní firmu; i když ve výše uvedených případech zjištění porušení předpisů figurovali zaměstnanci škol, nelze obecně říci, který způsob je lepší, záleží to na konkrétních osobách.
Z přehledu předloženého odborem OMT MHMP vyplývá, že odbor provedl v roce 2003 celkem 43 kontrol se zaměřením jednak na využití účelově vázaných finančních prostředků přidělených v rámci grantů hl.m. Prahy pro oblast volného času a pro oblast sportu a tělovýchovy, jednak na plnění závazných ukazatelů rozpočtu a kontroly celkového hospodaření v příspěvkových organizacích v působnosti odboru, tj. v základních uměleckých školách a domech dětí a mládeže. Závažná porušení předpisů nebyla zjištěna.
Závěr:
výbor b e r e n a v ě d o m í přehled a výsledky finančních kontrol za rok 2003, které předložily odbor školství a odbor uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP a s o u h l a s í s plány kontrol obou odborů na rok 2004.
Schváleno jako bod usnesení všemi 9 členy výboru.
4. Různé
4.1. Informace o výsledku jednání Komise Rady HMP pro udílení grantů v oblasti volného času dětí
a mládeže na rok 2004
Komentář k písemné informaci k tomuto bodu, kterou zpracoval odbor OMT MHMP a předem zaslal všem členům výboru, podal předseda výše uvedené komise radní Slezák. Komise zasedala dne 26.1.2004, jejími členy byli také další členové výboru, a to předsedkyně Ing. Kousalíková, p. Gál, RNDr. Prokeš , p. Štrof a Ing. Vohralíková a dále ředitel OMT MHMP Mgr. Martínek.
Do grantového řízení bylo přijato celkem 844 projektů s celkovou výší požadované částky 51,1 mil. Kč. Pro nesplnění podmínek vypsaných grantů komise jednomyslně rozhodla vyřadit projekty 36 předkladatelů. Žadatelé se ucházeli o granty pro rok 2004 ve čtyřech programech: „Prostory pro činnost“, „Akce ve volném čase“, „Akce pro neorganizované dětí a mládež v Praze“ a „Kluby otevřených dveří“. Celkem komise navrhla přidělit granty na 708 projektů v celkové výši
18 765 000,- Kč. Zbývající částka ve výši 8 735 000,- Kč bude využita na krytí aktuálních potřeb pražských domů dětí a mládeže zřizovaných hl.m. Prahou, částka 500 000,- Kč byla vyčleněna schváleným rozpočtem HMP na spolupořadatelství.
Předsedkyně výboru konstatovala dobrou přípravu podkladů ze strany OMT MHMP pro jednání grantové komise.
4.2. Změny termínů zasedání výboru v I. pololetí 2004
Na návrh předsedkyně Ing. Kousalíkové byly z důvodu překrývání termínů se sociálním výborem a zdravotním výborem ZHMP projednány změny termínů zasedání výboru pro výchovu a vzdělávání v I. pololetí 2004, a to v měsíci březnu: změna z 15.3. na 22. 3. 2004 a v měsíci květnu: změna ze 17.5. na 24. 5. 2004.
S navrženými změnami všichni členové výboru souhlasili.
Termíny zasedání výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP v I. pololetí 2004 (po úpravě)
Datum |
Místo |
Čas (hod.) |
19. ledna |
č. 430 hlavní budova MHMP IV. patro |
15.00 |
16. února |
č. 430 hlavní budova MHMP IV. patro |
15.00 |
22. března |
zelený salonek, hlavní budova MHMP I. patro |
15.00 |
19. dubna |
zelený salonek, hlavní budova MHMP I. patro |
15.00 |
24. května |
zelený salonek, hlavní budova MHMP I. patro |
15.00 |
14. června |
zelený salonek, hlavní budova MHMP I. patro |
15.00 |
4.3. Informace k III. kolu výběrového řízení k bezúplatnému převodu části majetku ve správě Fondu
dětí a mládeže „v likvidaci“(dále jen „Fond“).
Ředitel odboru OMT MHMP Mgr. Martínek úvodem informoval o předchozích kolech výběrového řízení, kdy přes úsilí hl.m. Prahy získat od Fondu objekty s využitím pro přímou práci s dětmi a mládeží, město neuspělo, a to i v případech, kdy se jednalo o objekty za tímto účelem pronajímané domům dětí a mládeže (dále jen „DDM“). Jako příklad uvedl táborovou základnu ve Skryjích u Rakovníka, kterou léta spravoval a využíval DDM Praha 4 - Hobby centrum, a přesto byla převedena na město Rakovník. Žádostem hl.m. Prahy nebylo vyhověno v žádném z projektů, z 13 pražských DDM zřizovaných hl.m. Prahou získal pouze jeden DDM jeden objekt, který několik let spravoval a provozoval, ostatní nezískaly žádný ani na území hl.m. Prahy, ani mimo město. Přitom osm těchto zařízení nemá vlastní táborovou základnu a některé ani vlastní prostory pro činnost a potřebné objekty si musí pronajímat.
V současné době je vyhlášeno III. kolo výběrového řízení k bezúplatnému převodu objektů v rámci „likvidace“ Fondu. Mgr. Martínek informoval, že hl.m. Praha požádá o převod u následujících objektů, které by spravovalo hlavní město nebo některé jeho zařízení (DDM):
l) 1184 Objekt Francouzská č.p. 195, Praha 10 - využití pro zřízení odloučeného pracoviště
DDM Praha 10 nebo DDM Praha 2
2) 1016 Objekt Senovážná ul. č.p. 955, Praha 1 – využití pro zřízení pracoviště DDM pro
danou lokalitu (Praha l) pod správou DDM Praha 2, který nemá vlastní budovu
3) Klub mládeže Sádka Praha 11 (včetně pozemků) – v I. kole byl projekt podán na odloučené pracoviště DDM Praha 11 se záměrem zřízení klubů pro mládež a nových kluboven, požadavek bude zopakován
Mgr. Martínek se dále zmínil o potížích se získáním potřebných informací od likvidátora Fondu o objektech určených k převodu a současně zdůraznil, že vzhledem k výsledkům
předchozích kol výběrového řízení a ojedinělé možnosti získat bezúplatně prostory pro činnost s dětmi a mládeží, je nezbytné opět se pokusit získat ze zbývajících nemovitostí ve správě Fondu „v likvidaci“ ty, které by řešení problematiky využívání volného času dětí a mládeže v hlavním městě napomohly. Odbor OMT MHMP proto zpracoval projekty na výše uvedené objekty, o které má hl.m. Praha zájem, a kompletní žádosti předá do 20.2.2004 kanceláři primátora hl.m. Prahy, aby bylo možné v určeném termínu do 27.2.2004 podat za hl.m. Prahu přihlášku do III. kola výběrového řízení.
Současně byly pražské DDM vyzvány, aby žádaly samostatně jak o pražské objekty pro svou činnost, tak o mimopražské objekty pro zřízení táborových základen. Jejich žádosti potvrdí radní Slezák.
Informaci doplnili Ing. Vohralíková a RNDr. Prokeš, kteří potvrdili neochotu a minimální
vstřícnost likvidátora Fondu při získávání potřebných informací.
4.4. Ředitelka odboru školství MHMP Ing. Hostašová upozornila přítomné na akci „dětské
zastupitelstvo“, která proběhne z iniciativy primátora hl.m. Prahy v nově upravené zasedací síni
Magistrátu hl.m. Prahy ve čtvrtek dne 19. února 2004 od 9.00 hod.; děti si mj. vyzkoušejí hlasování novým hlasovacím zařízením.
Příští jednání výboru se bude konat v pondělí 22. března od 15. 00 hod. v zasedací místnosti MHMP zelený salonek, I. patro, Mariánské nám. 2, Praha l.
V Praze dne 19. 2. 2004
Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP
…………………………………… ……………………………………
Mgr. Ivan M a r t í n e k Ing. Marie K o u s a l í k o v á
tajemník výboru předsedkyně výboru
………………………………….
Jan S l e z á k
ověřovatel zápisu
Přílohy: 1. usnesení výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 16. 2. 2004
2. prezenční listina
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
Usnesení
zasedání výboru dne 16. 2. 2004
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
I. b e r e n a v ě d o m í
návrh záměrů na změny v síti škol a školských zařízení v roce 2004 a 2005 předložený
odborem školství MHMP
II. d o p o r u č u j e návrh záměrů na změny v síti škol a školských zařízení v roce 2004
uvedený v Příloze č.1 tohoto usnesení předložit Radě hl.m. Prahy a d o p o r u č u j e
ZHMP tento návrh ke schválení.
III. b e r e n a v ě d o m í
přehled a výsledky finančních kontrol za rok 2003, které předložily odbor školství a odbor
uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP,
a s o u h l a s í s plány kontrol obou odborů na rok 2004.
……………………………………
Ing. Marie K o u s a l í k o v á
předsedkyně výboru
.
Příloha č.1 k usnesení Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 16.2.2004
Přehled návrhů na sloučení škol a školských zařízení k 1.7.2004
Poř. č. |
Dotčené subjekty |
Nástupnická organizace |
1. |
Školní jídelna, Praha 3, U Vinohradského hřbitova 3 a Střední odborná škola, Praha 3, U Vinohradského hřbitova 3 |
Střední odborná škola, Praha 3, U Vinohradského hřbitova 3 |
2. |
Školní jídelna, Praha 3, Sladkovského náměstí 8 a Gymnázium, Praha 3, Sladkovského náměstí 8 |
Gymnázium, Praha 3, Sladkovského náměstí 8 |
3. |
Školní jídelna, Praha 2, Podskalská 10 a VOŠ a Střední odborná škola, Praha 2, Podskalská 10 |
VOŠ a Střední odborná škola, Praha 2, Podskalská 10 |
4. |
Střední průmyslová škola potravinářské technologie, Praha 2, Podskalská 10 a VOŠ a OA pro studující při zaměstnání, Praha 2, Podskalská 10 |
VOŠ a Střední odborná škola, Praha 2, Podskalská 10 x)
x) zatím pracovní název sloučené školy, s velkou pravděpodobností se bude měnit |
5. |
Střední odborné učiliště zemědělské, Praha 10 – Štěrboholy, K Učilišti 165 a Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha 10, Weilova 4 |
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha 10, Weilova 4 |
6. |
Střední odborné učiliště Uranie, Praha 7, U Uranie 14 a Střední odborné učiliště obchodu a služeb, Praha 9, Za Černým mostem 3 |
Střední odborné učiliště obchodu a služeb, Praha 9, Za Černým mostem 3 |
7. |
Středisko praktického vyučování, Praha 1, Rytířská 10 a Střední odborné učiliště, Praha 10, U Krbu 45/521 |
Střední odborné učiliště, Praha 10, U Krbu 45/521 |
8. |
Speciální mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici, Praha 4, Vídeňská 800 a Speciální základní škola při Fakultní Thomayerově nemocnici, Praha 4, Vídeňská 800 |
Speciální školy při Fakultní Thomayerově nemocnici, Praha 4, Vídeňská 800 |
9. |
Speciální základní škola při nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Praha 1, Vlašská 36 a Speciální školy Karla Herforta, Praha l, Josefská 4 |
Speciální školy Karla Herforta, Praha l, Josefská 4 |